Hapësire reklamuese

Aktualitet

Zjarri aktiv prej dy ditësh në Dropull dhe Finiq, Greqia dërgon dy avionë “Canadair” për shuarjen e flakëve

Shkruar nga Newsbomb
Zjarri aktiv prej dy ditësh në Dropull dhe Finiq, Greqia dërgon
Foto e postuar nga Niko Peleshi

Dy avionë të tipit Canadair sapo kanë nisur ndërhyrjen nga ajri për fikjen e flakëve në Dropull dhe Finiq.

Ndihma nga ajëri vjen, pasi prej dy ditësh vijon të jetë aktiv zjarri në Devoll. Pavarësisht përpjekejve të pandërprera të zjarrfikësve nuk është bërë e mundur shuarje e zjarrit.

Dy avionët kanë mbërritur nga Greqi si mbështjete për Shqipërinë përmes Mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi teksa bën me dije lajmin për ndërhyrjen nga ajri, falënderon për gatishmërinë e treguar për të sjellë mjete ajrore edhe qeverinë italiane dhe kroate.

“Dy avionë të tipit #Canadair sapo nisën ndërhyrjen nga ajri për fikjen e flakëve në #Dropull dhe #Finiq.

Avionët grekë, vijnë si mbështetje për Shqipërinë përmes Mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile dhe i bashkohen përpjekjeve të Forcave tona të Armatosura, zjarrfikësve, punonjësve të emergjencave civile dhe strukturave vendore që prej 2 ditësh po luftojnë me flakët atje.

Mirënjohje për gatishmërinë e treguar për të sjellë mjete ajrore edhe qeverisë #italiane dhe asaj #kroate”, shkruan Peleshi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese