Hapësire reklamuese

Aktualitet

Vrasja e shqiptarit nga Burreli në Gjermani, media turke: Vrasësit janë dy turq, për pazare droge

Shkruar nga Newsbomb
Vrasja e shqiptarit nga Burreli në Gjermani, media turke: Vrasësit
 

Policia gjermane ka zbardhur vrasjen e 27-vjeçarit nga Burreli, Alonso Hysneli alias Reols Hysneli në nëntor të vitit 2023.

Për këtë ngjarje kanë raportuar edhe mediat turke ku shkruajnë se policia gjermane ka nisur një hetim për dy shtet6as turq.

Dy turq akuzohen për vrasjen e dyshuar të trafikantit shqiptar të drogës, trupi i të cilit u gjet i mbështjellë me letër alumini në një pyll në shtetin e Hamburgut të Gjermanisë më 25 nëntor 2023, pasi u ekzekutua me një plumb të vetëm në kokë.

Ekzekutimi i tmerrshëm u zbulua nga një çift që po bënin një shëtitje në zonën pyjore ku ndodhen burimet termale në qytetin Kaltenkirchen, 27 kilometra larg Hamburgut. Çifti i cili ka parë një person të shtrirë në tokë me një pjesë të madhe të trupit të mbështjellë me letër alumini, ka njoftuar menjëherë policinë.

Pas njoftimit, në vendngjarje janë nisur shumë efektivë të policisë. Policia konstatoi se i riu, i cili u ekzekutua me një plumb të vetëm, ishte mbështjellë me letër alumini pasi u vra për të mos lejuar përhapjen e gjakut përreth dhe më pas u transportua në zonë me automjet.

Si rezultat i verifikimit të gjurmëve të gishtërinjve, u zbulua se kufoma i përkiste Reols Hysnelit, shtetas shqiptar i burgosur për trafik droge në Lübeck në vitin 2023. Në vendngjarje u gjet një fletë shitjeje e letrës së aluminit me të cilën ishte mbështjellë Reols Hysneli.

Pavarësisht kontrollit nga rreth 100 policë në zonë, arma nuk u gjet. Ndërsa trupi i Hysnelit u dërgua në Morgun e Mjekësisë Ligjore për obduksion, dy ditë pas ngjarjes, shtetasi shqiptar Qerim D., 17 vjeç, me origjinë nga Kukësi por me banim në Lushnje, i cili nuk fliste gjermanisht shkoi në Komisariatin e Policisë Pinneberg me avokatin e tij dhe rrëfeu se kishte vrau një person.

Fakti që 17-vjeçari Querim D. heshti për detajet e krimit dhe se avokati i tij ishte i njëjtë me avokatin e Ilber, Edmond dhe Ernest Domit, drejtuesit e grupit “Vëllezërit Domi”, i cili menaxhon një pjesë e trafikut të drogës në Gjermani, bëri që policia të thellojë hetimet. Por dy vrasjet nuk kishin lidhje me njëra-tjetrën.

Policia konstatoi se fatura e letrës së aluminit të sekuestruar në vendngjarje i përkiste një dyqani që shiste materiale ndërtimi në Uetersen dhe nga pamjet e kamerave të dyqanit mori informacion se Ferhat K. dhe Selami C. kishin blerë letër alumini.

Vrasja e shqiptarit nga Burreli në Gjermani, media turke: Vrasësit
 
Vrasja e shqiptarit nga Burreli në Gjermani, media turke: Vrasësit
 

Në bazë të informacionit që ka marrë, policia ka bastisur një shtëpi nargjileje të mbyllur në rrugën Grober Sand, ku kanë hyrë për herë të fundit Ferhat K. dhe Selami C. Gjurmët e vrasjes janë gjetur në katin e sipërm të pallatit. Ndërsa u konstatua se salla ishte e mbuluar me gjak, në dhoma të tjera u zbuluan pajisje të përdorura për kultivimin e kanabisit.

Policia sekuestroi nga shtëpia 120 rrënjë kanabis. Por Ferhat K. dhe Selami C. Nuk janë arrestuar ende nga policia gjermane pasi janë arratisur në Turqi menjëherë pas vrasjes. Sabah gjeti fotografi të Selami C. të marra në Ortaköy më 10 prill. U zbulua se Selami C i kishte zgjatur flokët dhe përdorte syze për të mos u njohur.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese