Hapësire reklamuese

Aktualitet

U hoq përkohësisht taksa në aksin Thumanë-Kashar, reagon Ministria e Infrastrukturës: Kalimi do të jetë 2.1 euro pa TVSH

Shkruar nga Newsbomb
U hoq përkohësisht taksa në aksin Thumanë-Kashar, reagon
Trafiku ne aksin Kashar-Thumane

Autostrada e re Thumanë-Kashar u “bllokua” mëngjesin e kësaj të hëne nga fluksi i lartë i mjeteve. Radha e automjeteve, e cila i kalonte 10 kilometra, fillonte nga dalja e autostradës në afërsi të Rinasit e deri në afërsi të fshatit Larush.

Shkak i trafikut u bë pagesa, pasi dy sportelet e vendosura s’mund të përballonin fluksin e lartë të automjeteve. Për këtë arsye hoq përkohësisht pagesa.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë. Ministria njofton  se sistemi i pagesës për aksin rrugor Thumanë – Kashar do të nisë zyrtarisht në ditët në vazhdim, por publiku do të njoftohet paraprakisht për datën dhe orarin e fillimit të pagesës.

Pagesa për kalimin në këtë aks do të jetë 2.1 euro pa TVSH, ose ekuivalenca e saj në lekë sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, në datën e fillimit të operimit të sistemit të pagesës.

E plotë:

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se sistemi i pagesës për aksin rrugor Thumanë – Kashar do të nisë zyrtarisht në ditët në vazhdim, por publiku do të njoftohet paraprakisht për datën dhe orarin e fillimit të pagesës.

Deri në nisjen e këtij procesi, kompania do të kryejë në segmente të ndryshme kohore, testime të kufizuara të sistemit të pagesës, për të kolauduar sistemin dhe aftësinë përpunuese të stafit. Lidhur me orarin e këtyre testimeve publiku do të njoftohet 24 orë më përpara.

Pagesa për kalimin në këtë aks do të jetë 2.1 euro pa TVSH, ose ekuivalenca e saj në lekë sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, në datën e fillimit të operimit të sistemit të pagesës.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë kërkon mirëkuptimin e qytetarëve gjatë fazës së kolaudimit, pasi ky aks rrugor u hap përpara afatit për t’i dhënë frymëmarrje qarkullimit dhe për të lehtësuar trafikun në akset e veriut si dhe për të ndihmuar qytetarët që qarkullojnë në këto akse.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese