Hapësire reklamuese

Aktualitet

“Time”: Shqipëria, destinacioni më emocionues për pushime familjare

Shkruar nga Newsbomb
“Time”: Shqipëria, destinacioni më emocionues për
Berat

Mrizi i Zanave, një restorant i stilit agroturizëm në veri të Shqipërisë, është pikërisht vendi që do të dëshironit të vizitonit kur jeni me pushime, shkruan Johanna Thomas-Corr në një artikull të botuar në të përditshmen britanike “Time”.

Kur kërkuam të shihnim menunë, na thanë që nuk kishte një të tillë. Në vend të kësaj, thjesht na u bënë disa pyetje në lidhje me kufizimet dietike dhe ushqimet – dhe më pas na vendosën para disa pjata: byrek me presh, turshi, kungull të mbushur, djathëra, një salcë djathi të nxehtë, mish të pjekur – dhe pulë të pjekur në furrë.

“Time”: Shqipëria, destinacioni më emocionues për
Mrizi i Zanave

Ne erdhëm në Shqipëri për një festë familjare me premisën se vendi i vogël ballkanik mund të ishte thjesht “Greqia e re” ose ndoshta “Kroacia e ardhshme” – një destinacion jo shumë i largët, me diell dhe relativisht i lirë për pushime familjare në plazh.

Nuk është një ide absurde. Sallata greke disponohet gjerësisht, vetëm që e quajnë sallate fshati. Klima është me të vërtetë e favorshme.

Duhet të vini në Shqipëri sepse është Shqipëria e re, një vend me histori, kulturë dhe gjuhë unike dhe njerëz jashtëzakonisht miqësorë. Për shembull, nëse dëshironi të ecni në veriun alpin, ju këshillojnë të shkoni në një fshat të quajtur Theth, një varg i njohur si malet e mallkuara – të cilat janë jashtëzakonisht të bukura.

Megjithatë, gjeografia e Shqipërisë është dukur shpesh “e mallkuar”. Popullsia vendase ka luftuar me pushtuesit romakë, sllavë, osmanë dhe italianë fashistë.

Pasluftës, diktatori stalinist Enver Hoxha e ktheu Shqipërinë në një regjim komunist.

Vitet e menjëhershme post-komuniste u shënuan nga kaosi ekonomik dhe trazirat civile.

Por, ka një ndjenjë të prekshme optimizmi në ajër tani, me kryeministrin e fundit të Shqipërisë, Edi Rama, duke dhënë shembull me vetëbesimin e sapogjetur të vendit.

Ish-basketbollist dhe artist modern, që flet rrjedhshëm pesë gjuhë, Rama është një politikan i hapur, kozmopolit dhe urban.

Ndërsa ishte kryebashkiak i Tiranës, një nga veprimet e tij të para ishte rilyerja e fasadave gri staliniste të qytetit me ngjyra të ndezura.

Ne morëm një makinë me qira dhe bëmë disa udhëtime ditore drejt Shqipërisë.

Qyteti i Durrësit ka një bregdet të bukur dhe duket si një kartolinë e viteve 1970. Ka një amfiteatër romak dhe shumë kafene të këndshme.

Kaluam gjithashtu një pasdite të qetë duke eksploruar rrugicat e pjerrëta të Beratit, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s që daton që nga epoka bizantine.

Ai njihet si “qyteti i një mbi një dritareve” falë ndërtesave të tij unike që ngrihen në kodër pranë lumit Osum deri në një akropol.

Eduard Lear – një artist dhe poet anglez – e vizitoi Beratin në 1848 dhe vlerësoi se qyteti kishte një pamje ku ndërthurej madhështia zvicerane me të gjitha bukuritë e tjera të arkitekturës turke.

Një tjetër ekskursion i preferuar ishte në Shkodër, pikërisht në veri të vendit pranë kufirit malazez – dhe porta për në malet e mallkuara -“Bjeshket e Nemuna”.

Shkodra është një qytet turistik i qetë me një qendër të pedonalizuar ku mund të bëni një shëtitje dhe të ndaloni për të shijuar një kafe jashtëzakonisht të mirë.

I lirë, i sigurt dhe i qetë, qyteti ka një horizont të dominuar nga Xhamia e madhe Ebu Bekër, por gjithashtu ndoshen shumë ndërtesa të bukura të ulëta.

“Time”: Shqipëria, destinacioni më emocionues për
Shkoder

Java jonë arriti të ndërthurte pushime të këndshme për fëmijët në pishinë dhe zbulime të vendeve të panjohura që i argëtonin të rriturit. Shqipëria është relativisht e përballueshme dhe miqësore me buxhetin.

Siç ndodh shpesh, vetëm pasi e përjeton një destinacion të ri – arrin të zbulosh se si do ta organizosh udhëtimin e ardhshëm në këtë vend.

Ne na pëlqyen ekskursionet, por ndoshta do të ishte një ide më e mirë t’i organizonim ato – për të shmangur të gjitha ato udhëtime vajtje-ardhje.

Një itinerar i bukur mund të përfshijë disa netë në Tiranë; dy-tre ditë ecje në Shkodër dhe në Bjeshkët e Nemuna – dhe më pas disa ditë relaksi në një resort të këndshëm, ndoshta me disa udhëtime ditore në Berat dhe Krujë.

Duket e pamundur që një vend me një gamë dhe bukuri të tillë që ndihet kaq intrigues i ndryshëm është kaq pranë.

Cilat janë vendet më të mira në Shqipëri

Shqipëria duket se është depërtuar si destinacioni më cool i verës.

Bregdeti shqiptar – me ujin e tij të pastër bruz dhe baret e plazhit – janë konsideruar si Maldivet e Evropës dhe vendi është tashmë nën radarin e udhëtimeve të të rinjve.

Vendet më në tendencë

Ksamili – një fshat bregdetar në skajin jugor të Shqipërisë ka bare me pamje nga plazhet dhe ishujt e pabanuar.

“Time”: Shqipëria, destinacioni më emocionues për
Ksamil

Destinacionet tërheqëse në Ksamil përfshijnë baret e plazhit “P Poda” dhe “Mulino Beach”.

Turistët që duan festat mund të shkojnë më në veri – në hotelin “Folie Marine”, i cili ka plazhin dhe barin e tij të natës.

Saranda –  është një tjetër vend turistik. Bari kryesor i plazhit të qytetit është “Demi Lounge” ku DJ ndërkombëtarë shpesh luajnë deri në agim.

Adhuruesit preferojnë të ushqehen në mbrëmje në restorantin “Nam” me pamje buzë detit.

Dhërmiu – fshati bregdetar organizon dy festivale të muzikës elektronike – “Kala Festival”(5-12 qershor), këtë vit me Jeff Mills dhe Horse Meat Disco ndër të tjera, dhe “ION Festival” (4-11 shtator).

Ju mund të kërceni deri në orët e para të mëngjesit – përpara se të relaksoheni në një kasolle plazhi në modë.

Vend i qetë

Për udhëtarët që kërkojnë vende të qeta, “Manta Resort” në Ksamil është vendi ideal për një koktej në perëndim të diellit në kuvertën e barit të plazhit përpara se të shijoni karkalecat e restorantit.

Nëse nuk jeni adhurues të festave, një udhëtim në Syrin e Kaltër – një orë me makinë nga Ksamili – është një ndalesë “e detyrueshme”.

Ky burim natyror që rrjedh nga një shpellë nënujore me ngjyrë bruz duket si një sy gjigant.

Tirana

Tirana e quajtur ndryshe si “Berlini i ardhshëm” ofron akomodim të shkëlqyer ne “Faces & Places Boutique Hotel”.

Ju mund të vizitoni zonën e Bllokut, të zbuloni artin abstrakt në galerinë Fab dhe shijoni një vakt në “The Taproom by Pan’s Microbrewery”.

Për pije, vendi më i mirë është “Nouvelle Vague”, i cili hyri në listën e 50 Bareve më të Mirë në botë vitin e kaluar/ATSH

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese