Hapësire reklamuese

Aktualitet

Shpërthim në një fabrikë në Korenë Jugore, së paku 16 të vdekur

Shkruar nga Newsbomb

Shpërthim në një fabrikë në Korenë Jugore, së
Një zjarr masiv në fabrikë që filloi pasi disa bateri litium shpërthyen, ka vrarë të paktën 16 njerëz në Korenë e Jugut.

Zjarri shpërtheu të hënën në mëngjes në uzinën Aricell në qytetin Hwaseong, rreth 45 km (28 milje) në jug të kryeqytetit Seul.

Pamjet e televizionit lokal treguan shpërthime të vogla teksa zjarrfikësit kërkuan të shuanin zjarrin. Një pjesë e çatisë ishte shembur.

Koreja e Jugut është një prodhuesi kryesor i baterive të litiumit, të cilat përdoren në shumë artikuj nga automjetet elektrike te laptopët.

Autoriteti mjekësor i Hwaseong, Sim Jung-sik, tha se 16 persona janë konfirmuar të vdekur ndërsa shtatë të tjerë janë plagosur.

Fabrika e Aricell strehoi rreth 35,000 qeliza baterish në katin e saj të dytë, ku bateritë u inspektuan dhe paketoheshin, ndërsa të tjerat ishin ruajtur diku tjetër.

Zyrtari lokal i zjarrfikësve Kim Jin-young tha se zjarri filloi kur një seri qelizash baterish shpërthyen, megjithëse mbetet e paqartë se çfarë shkaktoi shpërthimet fillestare.

Në atë moment ndodheshin rreth 100 punëtorë.

Kim tha se fillimisht ishte e vështirë për të hyrë në vend "për shkak të frikës së shpërthimeve shtesë".

Duke qenë se zjarri i litiumit mund të reagojë intensivisht me ujin, zjarrfikësve iu desh të përdornin rërë të thatë për të shuar flakët, të cilit iu deshën disa orë për t'u vënë nën kontroll.

Bateritë e litiumit rrezikohen të shpërthejnë nëse dëmtohen ose mbinxehen. Ndërsa një zjarr mund të shuhet, ai mbetet në rrezik të rindezjes pa paralajmërim për shkak të reaksionit kimik.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese