Hapësire reklamuese

Aktualitet

Procesi i anëtarësimit të Shqipërisë në BE, Gonzato: Duhet kohë e gjatë, kërkon punë për të arritur standardet

Shkruar nga Newsbomb
Procesi i anëtarësimit të Shqipërisë në BE,
Ambasadori i BE në Shqipëri, Silvio Gonzato

Ambasadori i BE në Shqipëri, Silvio Gonzato në fjalën e mbajtur gjatë konferencës rajonale “Balkonomics” ka folur në lidhje me procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Ambasadori i BE edhe njëherë tregoi se procesi i anëtarësimit është shumë i gjatë dhe kërkon kohë dhe punë për të arritur standardet e kërkuara. Dhe për të plotësuar këto standarse duket të bëhen reformat e kërkuara nga BE.

Hendeku mes Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor nuk do të tejkalohet, na duhet të nxisim konvergjencën social-ekonomike. Procesi i anëtarësimit është i gjatë dhe teknik, mbështetet në proces të gjatë dhe kërkon punë për të arritur standardet.

Këto përfitime janë të vështira për t’u përballuar nga vendet që bashkohen me BE. Për të pasur qasje në elementë të tregut të përbashkët duhet të kryhen disa reforma dhe të vendosësh disa standarde, pjesa tjetër janë stimujt, injektimi dhe futja masive e ndihmave”, - tha Gonzato.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese