Hapësire reklamuese

Aktualitet

Policia e Tiranës thirrje shoferëve: Nesër përdorni Unazën e Madhe, rrugët do bllokohen nga protesta!

Shkruar nga Newsbomb
Policia e Tiranës thirrje shoferëve: Nesër përdorni
Pamje nga protesta para Bashkise se Tiranes

Aktivistët e Aleancës për Teatrin dhe opozita do të zhvillojnë nesër protestën e radhës përpara Bashkisë së Tiranës dhe Policia ka dalë me njoftim zyrtar për të gjithë drejtuesit e mjeteve që përdorin bulevardin kryesor.

Policia e Shtetit bën me dije se ka marrë masa organizative dhe operacionale për garantimin e rendit publik dhe sigurisë gjatë zhvillimit të një tubimi të kërkuar nga "Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit", ditën e nesërme, më datë 21 maj 2024, ora 10:00, pranë Bashkisë së Tiranës.

Në zbatim të planit të masave, prej orës 09:30 e në vijim do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve, në bulevardin kryesor pranë Bashkisë së Tiranës. Për këtë arsye sugjerohet që të përdoren rrugë alternative, deri në përfundim të tubimit, si Unaza e Mesme dhe Unaza e Madhe.

Gjatë disa tubimeve të mëparshme, të zhvilluara nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, në sheshin para Bashkisë Tiranë, janë evidentuar raste të përsëritura të kundërshtimit të forcave të policisë, përdorimit dhe hedhjes së molotovëve e sendeve të tjera, në drejtim të Bashkisë Tiranë, duke rrezikuar seriozisht jetën dhe shëndetin e punonjësve të policisë dhe vetë pjesëmarrësve në tubime.

"Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë respekton plotësisht të drejtën e qytetarëve për të organizuar dhe marrë pjesë në tubime paqësore. Policia u përsërit thirrjen organizatorëve, drejtuesve dhe pjesëmarrësve në tubime për të respektuar ligjin dhe për t'u distancuar nga çdo akt dhune", thuhet në njoftim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese