Hapësire reklamuese

Aktualitet

Pluhuri afrikan "pushton" Korçën

Shkruar nga Newsbomb
Pluhuri afrikan "pushton" Korçën
Pamje nga Korca

Prej dy ditësh në orët e paraditeve dhe pasditeve zona e Korçës mbulohet nga pluhuri dhe rëra.

Sipas specialistëve, situata e krijuar ka ardhur për shkak të rërës së Saharasë. Rëra e Saharasë është një fenomen atmosferik që ndodh kur erërat e forta transportojnë grimca të vogla të rërës nga Saharaja në rajone të tjera të botës. Në Shqipëri, ky fenomen mund të ndodhë kur kushtet atmosferike lejojnë për transportin e rërës nga bregdeti afër Saharasë drejt Ballkanit dhe Gadishullit të Italisë.

Kur kjo ndodh, rëra e Saharasë mund të shkaktojë një ngjyrë të kuqe ose të portokalltë në qiell dhe të depozitohet në sipërfaqen e tokës, duke e bërë atë të duket si një plazh i rërës së kuqe.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese