Hapësire reklamuese

Aktualitet

Piramida e Tiranës vlerësohet me çmim nga WAN Awards EMEA

Shkruar nga Newsbomb
Piramida e Tiranës vlerësohet me çmim nga WAN Awards EMEA
Pamje nga Piramida e Tiranës

Piramida e Tiranës është vlerësuar me një çmim nga juria WAN Awards EMEA, si një projekt arktiekturor i guximshëm dhe inovatitv, në kategorinë e objekteve të aksesueshme nga publiku.

Gjyqtarët e çmimeve WAN EMEA e përshkruan atë si një projekt të guximshëm që i drejtohet publikut, duke thënë se ai solli një transformim të së shkuarës.

Shkrimi i WAN EMEA vijon më tej duke e përshkruar projektin inovativ të Shqipërisë, si një dëshirë për të mos zhdukur historinë e saj, por për t'a transformuar atë në një artefakt kulturor dhe modern.

"Parku dhe skulptura janë shtëpia e një grupi kutish shumëngjyrëshe, të shpërndara brenda dhe përreth ndërtesës origjinale dhe tani strehojnë kafene, studio, punëtori, zyra fillestare, inkubatorë, festivale dhe klasa ku të rinjtë mund të mësojnë tema të ndryshme teknologjike për falas.

Fasadave të pjerrëta të ndërtesës i janë shtuar shkallët, duke i lejuar shqiptarët të ecin fjalë për fjalë në të gjithë ekspozitën e ish-diktatorit.

Përdorimet e tij të ndryshme që nga rënia e regjimit komunist lanë pas një sërë ndryshimesh që e bënë brendësinë e rrëmujshme dhe të errët. Shumica e shqiptarëve ishin kundër prishjes së ndërtesës dhe dëshira e tyre u nderua kur qeveria njoftoi planet për të transformuar monolitin e betonit. Për shumë, Piramida është një simbol i fitores mbi regjimin, dhe dizajni i ri u frymëzua nga mënyra se si ata e kishin rifituar ndërtesën",- përfundon përshkrimi i WAN EMEA.

Gjyqtarja e çmimeve WAN EMEA, Eva Jiricna tha se projekti është një arritje dhe një dëshmi e së shkuarës e ndërthurur kaq bukur me të ardhmen, si një mënyrë për të dërguar historinë tek brezat e rinj, në përshtatje me kohën e tyre.

"Nuk ka më urrejtje vetëm një zgjidhje e bukur, e dobishme, e nevojshme për jetën bashkëkohore dhe e përdorur shumë mirë nga kushdo ata që kujtojnë dhe ata që nuk duan ta dinë kurrë. Bravo për projektuesit për një të tillë zgjidhje e mirë për të mësuar publikun se sensi i humorit mund të shërojë edhe plagë të thella"- tha ajo.

Në një postim në rrjetin social, Facebook, kryeministri Edi Rama ka përshëndetur gjithashtu këtë arritje të këtij projekti transformues dhe inovativ duke e cilësuar si një arritje tjetër për Shqipërinë.

Piramida e Tiranës merr një tjetër çmim nga juria e WAN Aëards EMEA (vlerësues të projekteve arkitekturore më novatore nga e gjithë bota), që e cilëson një “projekt të guximshëm”, të hapur për publikun, i rrethuar nga një ansambël kutish shumëngjyrëshe, të shpërndara brenda dhe përreth ndërtesës origjinale”,- shkruan kryeministri, Edi Rama.

Transformimi i Piramidës tregon se si një ndërtesë mund të bëhet e përshtatshme për një epokë të re, duke ruajtur në të njëjtën kohë historinë e saj komplekse. Në vend që ta shkatërrojë strukturën me kot, guaska e saj e fortë prej betoni është përshtatur sipas parimeve të ekonomisë rrethore. Fletë të mëdha xhami me nivele zëvendësojnë xhamat midis trarëve të betonit të Piramidës, duke mbrojtur brendësinë nga shiu dhe njëkohësisht duke e mbajtur atë të hapur ndaj elementeve.

WAN Awards EMEA është një qendër për industrinë globale të Arkitekturës, duke shfaqur projektet dhe praktikat më të mira në mbarë globin, kjo faqe interneti është vendi i parë që vjen për frymëzim dhe njohuri praktike mbi arkitekturën dhe dizajnin e brendshëm.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese