Hapësire reklamuese

Aktualitet

Parashikimi i motit për këtë javë, dita kur i nxehti do të arrijë pikun

Shkruar nga Newsbomb
Parashikimi i motit për këtë javë, dita kur i nxehti do
Foto ilustruese

Për javën që presim përpara vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Falë tërheqes grauale të Anticiklonit Afrikan dhe  qarkullimit të një qendre me presion atmosferik të ulët si dhe masave ajrore më të freskëta e relativisht të lagështa me origjinë perëndimore.

Për pjesën më të madhe të ditëve moti përgjatë Ultësirës Perëndimore e bregdet pritet të jetë kryesisht i kthjellët si dhe vranësira kalimtare mesatare dhe hera-herës deri të dendura në orët e nxehta të ditës pra kryesisht në orët e drekës deri ato të pasdites. Këto vranësira në këto zona do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta dhe lokalisht shtrëngata afatshkurtra. Në relievet malore në lindje reshjet lokalisht me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me breshër dhe shkarkesa elektrike.

Era  do të fryjë me drejtim kryesor nga veriperëndimi me shpejtësi 2-8m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe ato luginore era fiton shpejtësi 10-12m/sek. Duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcë 1-3 ballë.

Prezencë të grimcave të rërës së Afrikës së Veriut në ajër.

Parashikimi i motit për këtë javë, dita kur i nxehti do

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese