Hapësire reklamuese

Aktualitet

Nuk u lejuan të filmonin dhe u nxorën nga salla, AGSH reagon ashpër: E papranueshme sjellja e Gardës ndaj gazetarëve

Shkruar nga Newsbomb
Nuk u lejuan të filmonin dhe u nxorën nga salla, AGSH reagon
Garda largon gazetarët nga salla e Kuvendit

Në nisje të seancës së sotme plenare, një incident u shënuar në lozhat e Kuvendit, ku gazetarët me urdhër të kryetares Lindita Nikolla, jan larguar me forcë nga salla.

Gardisti  ka urdhëruar gazetarët që të dalin jashtë sallës, duke penguar kështu punën profesionale dhe ushtrimin e detyrës së tyre. Regim të menjëhershëm pati nga deputetja e opozitës, Ina Zhupa si dhe nga Asociacioni i Gazetarëve të Shqipërisë, ku sipas tyre episode të tilla janë të përsëritura, duke shtuar më tej se sjellja dhe gjuha e përdorur nga efektivi i gardës ndaj gazetarëve është tërësisht e papranueshme.

Deklarata e plotë nga AGSH:

Sjellja e Gardës së Republikës në Kuvendin e Shqipërisë po shënon një përkeqësim shqetësues dhe serioz. Sot kolegët tanë u përballën sërish me arrogancën e efektivëve dhe me pengesa artificiale nga lozha e seancës plenare. Sjellja dhe gjuha e përdorur nga efektivi i gardës ndaj gazetarëve është tërësisht e papranueshme.

AGSH e cilëson këtë një revansh të rrezikshëm që pengon gazetarët të shikojnë/dëgjojnë/filmojnë në të vetmen hapërsirë Kuvendore që ju lejohet. Ne i kërkojmë Gardës së Republikës të bëjë një hap pas dhe të ristrukturojë ekipin që punon në Kuvend.

Këto episode janë të përsëritura dhe shqetësimet tona të vazhdueshme kanë rënë në vesh të shurdhët. Ne nuk mund ta tolerojmë këtë situatë, ku reporterët dhe kameramanët sfidohen në çdo seancë dhe përballimi i tekave të gardistëve kthehet në punën kryesore të ditës.

Është koha që Kuvendi i Shqipërisë, bashkë me ne, të hartojë një set të qartë e transpatent rregullash, që të tilla situata të mos përsëriten më.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese