Hapësire reklamuese

Aktualitet

“Momente të pavdekshme për kombin krenar”, Reuters: Shqipëria, surpriza e EURO 2024, solli ndeshjet më pulsuese të turneut

Shkruar nga Newsbomb
“Momente të pavdekshme për kombin krenar”, Reuters:
Tifozët kuqezi në Gjermani

Ndër mediat prestigjore në botë që i kushtuan hapësirë dhe artikuj Kombëtares Shqiptre është dhe Reuters.

Reuters e konsideron Shqipërinë si surprizën më të bukur të Kampionatit Evropian që po zhvillohet në Gjermani, të paktën deri në këto momente si dhe ka përgëzuar tifozët kuqezi të cilët kanë mahnitur këdo me performancën e tyre në Gjermani.

Kombëtarja e Shqipërisë mbylli aventurën në Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”, duke përfunduar e katërta në Grupin B, me vetëm një pikë. Megjithatë, mediumi Reuters e ka përgëzuar Kombëtaren e Shqipërisë dhe tifozët kuqezi, duke i cilësuar si befasia e Euro 2024.

Artikulli i plotë nga Reuters

Shqipëria po kthehet në shtëpi si e fundit në grupin e tyre në Euro 2024 me vetëm një pikë, por këto fakte të zhveshura nuk tregojnë asgjë për kontributin e tyre të shkëlqyeshëm në turne në betejat pasionante ‘David-dhe-Goliath’ kundër tri prej ekipeve më të mirëve të turneut.

Me Shqipërinë skuadrën e dytë të renditur më poshtë në Gjermani dhe përballë kampionëve në fuqi, Italisë në ndeshjen e tyre hapëse, trajneri brazilian Sylvinho nuk mund ta imagjinonte kurrë në ëndrrat e tij më të çmendura se sa mirë do të fillonte turneu i dytë i madh i Shqipërisë.

Nga vërshëllim e parë, Shqipëria bëri tre pasime, Italia gaboi një rivënie dhe Nedim Bajrami u hodh për të goditur topin në vetëm 23 sekonda për golin më të shpejtë në Evropian.

Një delir në mesin e dhjetëra mijëra tifozëve të veshur me të kuqe në Dortmund, kaos në lokalet dhe shtëpitë e kryeqytetit shqiptar, Tiranë dhe një moment i pavdekshëm për kombin krenar ballkanik.

Italia më pas shënoi dy gola, por Shqipëria i mbajti nën presion deri në fund, për pak sa nuk barazoi në fund, duke sjell duartrokitje në stadium dhe duke ngritur vetullat në mbarë botën për një ekip që askush nuk i kishte dhënë shpresë.

Kundër Kroacisë në ndeshjen e radhës të Grupit B, Shqipëria i emocionoi sërish tifozët e saj pasi sfidoi shanset për të barazuar 2-2 me një gol në sekondat e fundit në një nga ndeshjet më pulsuese të turneut deri më tani.

Ata ishin më të përmbajtur në ndeshjen e tyre të tretë, një humbje e ngushtë 1-0 nga Spanja, por gjithsesi i dhanë kundërshtarëve të tyre të shquar shumë momente të pakëndshme nëpërmjet Jasir Asanit dhe Kristjan Asllanit.

“Shumë krenar”

“Në përgjithësi do ta konsideroja një paraqitje pozitive në këtë turne. Gjithçka është e mundur në futboll dhe, me pak fat, ne mund të kishim bërë më shumë”, tha kapiteni i Shqipërisë, Berat Gjimshiti.

Sylvinho, i cili solli kolegun brazilian Doriva dhe argjentinasin Pablo Zabaleta për të punuar përkrah tij në Tiranë, nuk ishte penduar.

Ai foli emocionalisht se si ekipi i tij i ri dhe i papërvojë ishte përmirësuar gjatë një viti e gjysmë në krye të tij dhe u bë krenar në një grup të frikshëm që i kishte dhënë netë pa gjumë paraprakisht.

“Kur kthehemi gjashtë muaj më parë, shumë njerëz mendonin se do të pranonim tre, katër ose pesë gola në çdo ndeshje. Nuk ishte kështu. Kemi arritur të garojmë kundër tre kombëtareve të mëdha”, deklaroi Sylvinho.

Federata ambicioze e futbollit e Shqipërisë shpreson që përvoja në Gjermani t’i shërbejë për të mirë në të ardhmen, me paraqitje më të rregullta në fazat finale.

Një gjë për të cilën mund të jenë të sigurt është mbështetja e jashtëzakonshme.

Shumë ishin të befasuar kur panë shqiptarët në numër më të madh se italianët në ndeshjen hapëse, dhe kjo vazhdoi gjatë gjithë kohës, zhurma dhe ngjyra e tifozëve përputheshin me numrin e madh të tyre.

Disa erdhën nga shtëpia, disa nga diaspora globale shqiptare.

“Nëse ka pasur një trofe për tifozët, atëherë ne tashmë e kemi fituar atë”, tha Faton Shkodra, 33 vjeç, duke kërcyer në një shatërvan me miqtë në Hamburg pas ndeshjes me Kroacinë, i mbështjellë me flamuj të kuq me simbolin kombëtar të shqiponjës dykrenare të zezë.

“Ne jemi shumë krenarë për lojtarët tanë, ata janë shumë krenarë për ne”, përfundoi ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese