Hapësire reklamuese

Aktualitet

Media spanjolle promovon Shqipërinë: Një thesar që duhet eksploruar!

Shkruar nga Newsbomb
Media spanjolle promovon Shqipërinë: Një thesar që duhet
Shqipëria

“Shqipëria një nga sekretet më të ruajtura të Evropës, do të bëhet destinacioni i preferuar për udhëtarët në vitin 2024 , veçanërisht për ata që kërkojnë një opsion buxhetor. I mbushur me bukuri natyrore mahnitëse, ky vend ofron një kulturë dhe histori unike, si dhe plazhe që rivalizojnë më parajsorët në botë.” - shkruan revista spanjolle “OKdiario”.

Artikulli i plotë

Shqipëria një nga sekretet më të ruajtura të Evropës, do të bëhet destinacioni i preferuar për udhëtarët në vitin 2024 , veçanërisht për ata që kërkojnë një opsion buxhetor. I mbushur me bukuri natyrore mahnitëse, ky vend ofron një kulturë dhe histori unike, si dhe plazhe që rivalizojnë më parajsorët në botë. Ajo që vërtet e dallon Shqipërinë është statusi i saj si një thesar i paeksploruar në kontinentin europian, gjë që e mban atë si një vend europian të lirë.

Vizitorët mund të shijojnë një birrë vendase për vetëm 1 euro dhe të shijojnë menutë e shijshme për 12 euro , duke e bërë Shqipërinë një opsion të parezistueshëm për turistin me buxhet.

Shqipëria është sot një destinacion turistik i përballueshëm dhe tërheqës nëse doni të shijoni një pushim të lirë pa cenuar cilësinë e përvojës. Duhet theksuar se në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë, çmimet priren të jenë më të larta krahasuar me rajone të tjera të vendit, siç është riviera piktoreske shqiptare.

Kur bëhet fjalë për akomodimin, dhomat në një shtëpi lokale kushtojnë nga 10 deri në 20 euro për natë. Hotelet janë gjithashtu shumë të përballueshme, me opsione që fillojnë nga 25 euro për natë. Në lidhje me ushqimin, kostoja e një pjate kryesore në një restorant lokal është zakonisht midis 5 dhe 10 euro, ndërsa një birrë në një bar mund të jetë midis 1 dhe 2 euro.

Çfarë duhet parë në Shqipëri?

Tirana është një enklavë që frymon histori. Ju mund të eksploroni të kaluarën e saj përmes muzeumeve magjepsëse si Shtëpia e Gjetheve, Bunk'Art 2 ose dhoma e gjerë që përshkruan terrorin e regjimit komunist në Muzeun Kombëtar të Historisë.

Të shijosh një banjë relaksuese në burimet e nxehta të Banjat e Benjës , me pamje nga malet, është një nga eksperiencat më të mira në Shqipëri. Këto banja termale ndodhen në parkun kombëtar të Bredhit të Hotovës. Përveç notit, vizita përfshin urën Ottoman Kadiut, një urë mesjetare e ruajtur mirë, e cila përshkon ujërat e bruztë të lumit Langaricë dhe i shton hijeshi mjedisit.

Berati

I vendosur më pak se dy orë larg kryeqytetit të Shqipërisë, është një destinacion i famshëm turistik i njohur nga UNESCO si një sit i Trashëgimisë Botërore. Me një histori që përfshin më shumë se 2000 vjet, ky qytet përfaqëson një vatër shkrirjeje kulturore ku mund të perceptohet shenja e lënë nga qytetërime të ndryshme. Ndonëse i mungojnë monumentet e mëdha specifike, Berati qëndron si një muze i madh në ajër të hapur, duke mahnitur shpejt ata që e vizitojnë me hijeshinë dhe trashëgiminë e pasur historike.

Gjirokastra

E përfshirë edhe në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, shquhet për arkitekturën e saj simpatike tradicionale osmane dhe njihet me pseudonimin e veçantë "qyteti i gurtë". Konsiderohet si një nga shembujt më të mirë të kësaj arkitekture në Shqipëri. Me historinë dhe veçantinë e saj, Gjirokastra tërheq vizitorët me thelbin e saj unik dhe trashëgiminë e pasur kulturore.

Qyteti grek i Apolonisë së Ilirisë është një sit arkeologjik pranë Fierit, qyteti i dytë më i populluar në Shqipëri. Ai spikat për tempullin e tij të Artemidës, fasada e të cilit dhe kolonat elegante korintike mbeten ende në këmbë. Pjesa më e madhe e gjetjeve janë ekspozuar në Manastirin e Santa María-s, duke vepruar si një muze plotësues në itinerar, duke ofruar një fund të jashtëzakonshëm për vizitën.

Kruja

E vendosur 30 kilometra nga Tirana, është një qytet thelbësor për t'u vizituar në Shqipëri. E njohur si vendlindja e heroit kombëtar Skënderbeu, ajo magjeps me kështjellën e saj që ofron pamje panoramike të qendrës historike. Përveç kësaj, ajo ka vende të ndryshme interesante si kumbanë, Teqenë e Dollmës dhe Muzeun e Skënderbeut.

Shqipëria ka një pasuri natyrore të admirueshme, duke konkurruar me vendet fqinje dhe këtë e dëshmon qartë riviera shqiptare . Kjo shtrirje bregdetare prej më shumë se 100 kilometrash ofron një koleksion plazhesh me bukuri magjepsëse dhe të jashtëzakonshme.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese