Hapësire reklamuese

Aktualitet

Lumi që kalon përmes Shqipërisë! Prestigjozja “National Geographic Traveler” shkruan për Vjosën

Shkruar nga Newsbomb
Lumi që kalon përmes Shqipërisë! Prestigjozja
Fotomontazh/ Revista National Geographic Traveler

Në numrin e ri të Revistës “National Geographic Traveler” i është kushtuar një artikull gjerë e gjatë perlës së Shqipërisë, lumit Vjosa. E mahnitshme po aq dhe emocionuese që në faqet e revistës prestigjoze të lexohet për lumin “e fundit të egër” në Europë, pikërisht për Vjosën tonë dhe aventurat që Albania Rafting Group organizon.

“Një brez i ri vendasish, të pasionuar, po vendosin rajonet bukolike jugore të Shqipërisë në hartë, duke ofruar mundësi për të drekuar me barinj, për t'u zhytur në parkun e parë kombëtar të lumit të egër në Europë”. Kështu e nis shkrimin e saj Amela Duggan për Lumin Vjosa në prestigjiozen “National Geographic Traveler”.

Pjesë nga shkrimi:

Në fund të një vere të gjatë e të thatë, me qiellin pa re, ujërat e Vjosës janë qetësuar. Gjë e cila më duket shumë e mire, teksa qëndroj e ulur në kajak duke lundruar në fshirjen e lashtë të Grykës së Këlcyrës.

Lumi që kalon përmes Shqipërisë! Prestigjozja
Kanioni tre milionë vjeçar i Osumit

Korridori i ujërave që i dhanë emrin “Parajsa e një mijë burimeve” është po aq e zymtë, përrenjtë gërmojnë muret prej guri, duke rrjedhur deri në pellgun e ujit përmes bollësive që sfidojnë gravitetin dhe pemëve të vendosura të përdredhura.

Ky është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, praktikisht e vetmja rrugë ujore kryesore në kontinent, e pandotur nga diga dhe një betejë e gjatë për të ruajtur ritmin e saj natyror dhe ekosistemet e rëndësishme nga zhvilluesit më në fund është fituar. Dhe ndërsa drejtoj hundën e kajakut tim nëpër kanale piktoreske, filloj të kuptoj pse ky lumë i virgjër, i lavdëruar në poezi dhe këngë ndër shekuj, ka kaq shumë rëndësi për vendasit dhe pse një fushatë shumëvjeçare për ta ruajtur mori mbështetjen e markës së veshjeve Patagonia dhe madje dhe nga vetë aktori i madh Leonardo DiCaprio.

Lumi që kalon përmes Shqipërisë! Prestigjozja
Zamo Spathara, themelues i Albania Rafting Group, në brigjet e Vjosës;

Vjosa prej 168 miljesh u shpall parku i parë kombëtar i lumit të egër të Evropës në mars 2023. Sot, guidat e udhëtimit largpamës që u mblodhën për të ndihmuar në shpëtimin e “zemrës blu” të vendit e mbajnë këtë fitore si një simbol nderi.

“Një politikan më sfidoi njëherë: 'Kush mendon se je, babai i lumit?'”, më tha me zell të nesërmen udhëzuesi i raftingut Zamo Spathara, duke rrëfyer rolin e tij në këtë “luftë” për të mbrojtur Lumin Vjosa.

 “U përgjigja me sinqeritet: “Jo, lumenjtë nuk janë të mitë apo të tutë. Ata janë për të gjithë.'”, vijoi të më tregonte ai.

Lumi që kalon përmes Shqipërisë! Prestigjozja
Rafting ne lumin Vjosa

Teksa më tej shkrimin e saj Duggan e vijon duke përshkruar me imtësi bukuritë e lumit Vjosa si dhe eksperiencën e saj të raftingut në lumin Vjosa nën drejtimin e Zamo Spatharës.  

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese