Hapësire reklamuese

Aktualitet

Kardiokirurgu i njohur, Edvin Prifti renditet në vendin e dytë për kontributin shkencor në Shqipëri

Shkruar nga Newsbomb
Kardiokirurgu i njohur, Edvin Prifti renditet në vendin e dytë
Kardiokirurgu, Edvin Prifti

Kardiokirurgu i njohur, Edvin Prifti është renditur në vendin e dytë në "Top 1000 shkëncëtarët në Google Scholar". Sipas Renditjes Kombëtare Shqiptare të indeksit Hirsch, Prifti ka zënë vendin e dytë në kontributin shkencor shqiptar, bazuar në treguesit e tyre shkenometrik.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, doktor Edvin Prifti shprehet se ndihet i nderuar për këtë pozicion të zënë në renditjen e kontributit shkencor shqiptar.

“Klasifikimi i renditjes së kontributit shkencor shqiptar në renditjen botërore sipas Hirsch indeks për tremujorin e dytë 2024. I nderuar për pozicionin e dytë pas prof. Roberta Gaziano”, shkruan kardiokirurgu Edvin Prifti në rrjetin e tij social, Facebook.

Renditja Kombëtare e Indeksit H në Shqipëri  është një mjet i fuqishëm për vlerësimin e produktivitetit shkencor të shkencëtarëve, grupeve kërkimore dhe organizatave shkencore në Shqipëri. Për shkak të metodologjisë dhe fleksibilitetit të tij të qartë, renditja mund të përdoret për qëllime të ndryshme.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese