Hapësire reklamuese

Aktualitet

Javë e trishtë për mjekësinë shqiptare, shuhen Vladimir Gusmari dhe Lulëzim Ndreu

Shkruar nga Newsbomb

Javë e trishtë për mjekësinë shqiptare, shuhen Vladimir

Vladimir Gusmari dhe Lulëzim Ndreu, dy personalitete në fushën e mjekësisë shqiptare janë ndarë nga jeta. Lajmin e trishtë e jep miku dhe kolegu i tyre, mjeku Erion Dasho, i cili thotë se javë që kaloi ishte e dhimbshme për komunitetin e tyre.

Dy personalitete të çmuara i quan ai Gusmarin dhe Ndreun, për të cilët shkruan me konsiderata të larta dhe i shpreh ngushëllimet familjeve të tyre.

"Ladi ishte një prej njohësve më eruditë të sistemeve shëndetësore botërore, me një karrierë mbresëlënëse që e çoi deri në majat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në Shqipëri, ai ishte "motori" që së bashku me Prof. Isuf Kalon hodhën bazat e lëvizjes për cilësi dhe siguri në sistemin shëndetësor.

Luli ishte fillimisht drejtues në Ministrinë e Shëndetësisë dhe më pas sipërmarrës i suksesshëm në fushën e arsimit mjeksor. Vizioni, energjia dhe përkushtimi krahasohej vetëm me mirësinë dhe zemërbardhësinë e Lulit. Ikja e tij në moshën 51 vjeçare e bën edhe më të dhimbshme humbjen", shkruan Erion Dasho.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese