Hapësire reklamuese

Aktualitet

Iku nga Shqipëria në vitin '97, Sara Gezdari kandidon për deputete në Angli! Vajza e ish-futbollistit të Tiranës

Shkruar nga Newsbomb
Iku nga Shqipëria në vitin '97, Sara Gezdari kandidon për
Shqiptarja Sara Gezdari

Sara Gezdari do të shkruajë historinë nëse zgjidhet deputete në Parlamentin britanik. Ajo është tashmë shqiptarja e parë që kandidon në zgjedhjet e ishullit, nën siglën e Partisë Konservatore dhe nëse merr votat e nevojshme, do të sigurojë ulësen e saj.

Ajo përfaqëson zonën e "Richmond Park" në Londër dhe siç thuhet përshkrimin që i bën Partia Konservatore, prioritet i Sarës janë njerëzit.

"Është një nder i madh që kam mundësinë t'i kthej komunitetit që më ka dhënë kaq shumë, si kandidati juaj për deputet konservator. Këtu është zemra ime. Unë gjithmonë do të luftoj për atë që ka më shumë rëndësi për ju në komunitetin tonë të mrekullueshëm", është shprehur ajo.

Sara është vajza e ish-futbollistit të Tiranës, Edmond Gezdari, i cilësuar si bomberi “play boy” i viteve ‘70-’80 që kishte fanse në Kinë. Ajo u largua nga Shqipëria bashkë me familjen në vitin e trazirave dhe u rrit në Itali. Këtu studioi dhe u diplomua në Universitetin e Bolonjës për Politikë Ndërkombëtare.

Iku nga Shqipëria në vitin '97, Sara Gezdari kandidon për
Shqiptarja Sara Gezdari

"Përvoja e tmerrshme e viteve të saj të formimit la një gjurmë të pashlyeshme te Sara dhe rrënjos një vlerësim të thellë për lirinë dhe demokracinë. Sara është një avokate e përkushtuar për zërat vendas dhe beson se është jetike që njerëzit vendas të dëgjohen. Prioriteti i Sarës janë njerëzit", njofton Partia Konservatore.

Sara Gezdari jeton prej 11 vitesh në Londër dhe është një nënë beqare. Ajo ka dy fëmijë, Edoardo dhe Sofia, të cilët po i rrit e vetme dhe është e palëkundur në qëndrimin e saj për t'u siguruar që të rinjtë tanë të kenë të kenë një fillim të mbarë e të lehtë të jetës.

Qëkur u zhvendos nga Italia në Angli, Sara zgjodhi zonën e Richmond Park. Komuniteti vendas e mirëpriti vajzën me origjinë nga Shqipëria me vlerat më të larta familjare dhe hapësirat e bukura të gjelbra, që u bënë një shtëpi e dashur për të dhe dy fëmijët e saj të vegjël.

Iku nga Shqipëria në vitin '97, Sara Gezdari kandidon për
Shqiptarja Sara Gezdari

Si ish-zëvendëskryetare për Shoqatën Konservatore Richmond Park dhe North Kingston, Kryetare e mëparshme e Ward për Ham Petersham & Richmond Riverside, Zëvendëskryetare për Londrën Jugperëndimore dhe një Përfaqësuese Globale për Fuqizimin e Grave, Sara ka një histori të dëshmuar në mbrojtjen e çështjeve kryesore që ndikojnë në jetën e përditshme të britanikëve.

© Newsbomb.al

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese