Hapësire reklamuese

Aktualitet

Festa e Kurban Bajramit, Rama uron besimtarët myslimanë

Shkruar nga Newsbomb
Festa e Kurban Bajramit, Rama uron besimtarët myslimanë
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka uruar të gjithë besimtarët për festën e kurban Bajramit. Ai ka publikuar një foto, krah të cilës shkruan “Gëzuar Kurban Bajramin”.

Festa, sipas traditës islame, nderon gatishmërinë e Ibrahimit të flijoj djalin e tij si vepër e nënshtrimit ndaj urdhrit të Zotit, para se Zoti të ndërhyj, përmes engjëllit të tij Xhebrailit dhe të njoftoj Ibrahimin se flijimi i tij është pranuar tashmë.

Mishi nga kafsha e flijuar ndahet në tre pjesë. Familja mban një pjese; pjesa tjetër jepet për të afërmit, shokët dhe fqinjët; ndërsa pjesa e mbetur i ndahet të varfërve dhe nevojtarëve.

Emërtimi “Kurban Bajrami” në gjuhën shqipe është huazim nga turqishtja – Kurban Bayramı, që do të thotë “Festa e Flijimit”. I njëjti emërtim përdoret edhe në Azerbajxhan, Bosnje dhe Hercegovinë, Bullgari, Kroaci, Mal të Zi, Maqedoni, Rusi, Serbi, Turqi e Ukrainë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese