Hapësire reklamuese

Aktualitet

“Do kemi një parti të re”, Alibeaj: Nevojë për t’ u larguar nga simptomat e korrupsionit të dikurshëm

Shkruar nga Newsbomb
“Do kemi një parti të re”, Alibeaj: Nevojë për
Enkelejd Alibeaj

Deputeti Enkelejd Alibeaj ka folur në lidhje me situatën politike në vend, ku është shprehur se duhet të ketë një strukturë të re politike.

Ai tha se një parti e re politike do krijonte besim te qytetarët dhe që do largonte  simptomat e korrupsionit.

“Ka një identitet sot në shoqërinë shqiptare që njihet si një grup njerëzisht të cilët i kanë qëndruar fortë vlerave fondamentale, si marrëdhëniet me perëndimin, drejtësinë, konceptin e “non gratave”, nevojën që një parti demokratike do duhet të largojë simptomat e korrupsionit të dikurshëm, e mbi të gjitha me nevojën e madhe që opozitat, për të sfiduar regjimin e Ramës do duhet të kenë një fytyrë ndryshe dhe një ofertë të re politike.

Për këtë arsye, po ka një identitet politik, ka qëndrime politike, ka edhe struktura e burime njerëzore, të cilat deri dje quheshin si partia zyrtare e Partisë Demokratike. Për më tepër kemi edhe një program politik. Kështu që janë të gjitha premisat, madje sot e kërkon historia politike e këtij vendi këtë formacion të ri. Kur do krijohet, si do krijohet dhe kush do i bashkohet, kjo është çështje tjetër. Unë jam me idenë se ky proces do të ndodh shpejtë e do të ndodh tani”, tha Enkelejd Alibeaj për “Euronews Albania”.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese