Hapësire reklamuese

Aktualitet

Dënohen dy shqiptarët në Angli, kalonin ilegalisht emigrantë

Shkruar nga Newsbomb

 

Dënohen dy shqiptarët në Angli, kalonin ilegalisht emigrantë
Kreshnik Kadena dhe Myrtez Hilaj

Dy shqiptarë, të cilët organizonin kontrabandimin e emigrantëve në Britaninë e Madhe duke përdorur kamionë dhe avionë të vegjël, janë dënuar në total me pesë vjet e dy muaj.

Ata u dënuan në mars të këtij viti, pas një hetimi të gjatë tetë-vjeçar nga Agjencia Kombëtare e Krimit mbi aktivitetet e një sindikate të rëndësishme shqiptare të krimit të organizuar.

Mësohet se 50-vjeçari Myrtez Hilaj dhe 37-vjeçari Kreshnik Kadena kishin organizuar të paktën nëntë udhëtimesh me emigrantë nga 2016 deri në 2017. Hilaj dhe Kadena u arrestuan më 26 korrik 2017. Hilajt iu gjetën një sërë dokumentesh identiteti false, të cilat ai planifikoi t’ua dorëzonte emigrantëve që i ndihmonte.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese