Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Aktualitet

DALIN PAMJET nga operacioni në Greqi, biznesmeni shqiptar "koka" e grupit që menaxhonte kokainën me vlerë 5 mln euro

Shkruar nga Newsbomb
DALIN PAMJET nga operacioni në Greqi, biznesmeni shqiptar "koka"
Droga e sekuestruar

Policia greke ka dhënë infomacion zyrtar në lidhje me operacionin që është zhvilluar ditën e sotme në Portin e Pireas, ku u shkatërruar një grup kriminal që merrej me trafikim të lëndëve narkotike.

Policia gjeti në Pire më shumë se 210 kilogramë kokainë , e cila kishte nisur udhëtimin nga Amerika Latine dhe kishte si destinacion final Shqipërinë. Droga nëse do të shitej kapte vlerën e 5 milionë eurove.

Në lidhje me këtë operacion u arrestuan 4 persinam ku më herët u raportua se mes të arrestuarve ishin Jasona Mërkuri, Marsel Stafaj dhe greku Ioannis Biglakis.

Nga hetimet policiore ka rezultuar se organizatori i këtij operacioni është shiqptari me tre emra, Jasona Mërkuri (Andrea, Azdren Muharremi), i cili kujdesej për gjetjen e sasive të trafikuara të drogës, financimin e blerjes dhe transportit, organizimin e dërgesës së drogës nga Panamaja drejt vendeve evropiane, fshehja e tyre në kontejnerë dhe deri tek mbërritja e drogës në destinacion.

Ndërsa një nga bashkëpuntorët shqiptar, Marsel Stafaj merrej me gjetjen dhe rekrutimin e bashkëpuntorëve në Greqi për trafikimin e mëtejshëm të drogës.

Anëtarë të grupit ishin edhe dy grekë, njëri prej të cilëve ishte përgjegjës për komunikimin me anëtarët e tjerë të organizatës kriminale dhe bënte koordinimin e furnizimit dhe financimit të blerjes së sasive të drogës që do të trafikohej.

Jasona Mërkuri është një emër i njohur për policinë, pasi edhe më herët ka qenë në kërkim prej 2017-ës, pasi akuzohej për prodhim pilulash Captagon. Mërkuri po ashtu njihej edhe me emrin Andrea Mërkuri si dhe Azdren Muharremi dhe më herët ka përdorur pasaportë serbe.

Pavarësisht lidhjeve me drogën, Mërkuri është një biznesmen i njohur në Shqipëri, pasi ka një dyqan me veshje si dhe autobus turistik në Greqi.

Edhe greku i arrestuar në këtë operacion ka qenë i dënuar në 2012 për transport armësh në Kosta Rika.

Nga operacioni pas kontrollit në banesat dhe automjetet e personave në fjalë janë sekuestruar:

- kokainë me peshë totale 510- gram,
- kanabis të papërpunuar me peshë  1,5 gram,
- shumat e parave prej 131.675€ dhe 30  paund britanike,
- një pistoletë me karikator me pesëmbëdhjetë (15) fishekë.
- 37 fishekë 9 mm dhe 3 fishekë 7,65 mm,
- peshore,
- 2 motoçikleta,
- 17 pajisje celulare,
- kartë memorie (pajisje usb),
-3 pajisje elektronike për vendndodhjen gjeografike (GPS tracker),
mbyllje kontejneri vulën dhe numrin e faqeve me shënime të shkruara me dorë.

Njoftimi i policisë greke:

Një organizatë kriminale me natyrë transnacionale, anëtarët e së cilës vepronin në trafikun e sasive të konsiderueshme të kokainës nga Amerika Latine, është çmontuar nga Nëndrejtoria e Prokurorisë për Narkotikët pranë Drejtorisë së Sigurimit të Atikës. Ato transportoheshin në rrugë detare dhe fshiheshin në kontejnerë për importimin dhe qarkullimin e mëtejshëm të tyre në vendet evropiane, përfshirë edhe vendin tonë, për të përfituar shuma të mëdha fitimesh të paligjshme.

Për dekonstruksionin e organizatës kriminale u zhvillua bashkëpunimi me Zyrën e DEA-s të Ambasadës Amerikane. në Athinë, Njësia Speciale Represive Antiterroriste e Drejtorisë së Forcave Speciale të Policisë dhe Departamentit të Narkotikëve të Doganës së 3-të të Pireut, me asistencën e Prokurorisë së Narkotikëve dhe Armëve të S.D.O.E. dhe Drejtoria e Prokurorisë së Drogës dhe Kontrabandës së Rojës Bregdetare – Roja Bregdetare Greke.

I ka paraprirë një hetim shumë-mujor ku, nëpërmjet shfrytëzimit, analizës dhe kryqëzimit të duhur të informacionit dhe të dhënave dhe metodave të tjera hetimore, është bërë i mundur identifikimi dhe verifikimi i veprimeve të anëtarëve të organizatës.
Në të njëjtën kohë, u shfaq struktura e biznesit dhe infrastruktura profesionale që ata posedonin, e cila siguroi aktivitetin e tyre kriminal të pandërprerë në kohë, konkretisht transportin dhe trafikimin e sasive të mëdha të kokainës, nga e cila përfitonin të ardhura të paligjshme gjigante që kalonin -5 000 000 €.
Njëkohësisht u përcaktua roli i secilit prej anëtarëve të organizatës si më poshtë:
48-vjeçari kishte marrë drejtimin dhe drejtimin e organizatës kriminale, konkretisht gjetjen e sasive të drogës në qarkullim, financimi i blerjes dhe transportit, organizimi i dërgesës së drogës nga Amerika Latine, si dhe fshehja e drogës në kontejnerë të drejtuar për në vend dhe trafikimi i mëtejshëm i tyre,
36-vjeçari kishte marrë përsipër të gjente dhe rekrutonte të tjerë. anëtarë,
64 vjeç, komunikonte me anëtarë të tjerë të organizatës që ndodheshin jashtë vendit për koordinimin e furnizimit dhe financimin e sasive që do të trafikoheshin dhe
54 vjeç, ishte përgjegjës për mbulimin dhe mbrojtjen operacionale të 48 vjeç, duke marrë masat e duhura për të shmangur arrestimin e tij.
Për t'i dhënë fund aksionit të tyre është kryer një operacion policor në orët e mëngjesit të ditës së djeshme, datë 22.05.2024, gjatë të cilit 48-vjeçari është lokalizuar dhe në pronësi të tij janë gjetur me qëllim trafikimin e mëtejshëm - 180- pako najloni të improvizuara me kokainë, me një peshë totale prej -210- kilogramë dhe -300- gram.
Në kontrollet e kryera në banesa dhe automjete janë gjetur dhe sekuestruar më poshtë:
- kokainë me peshë totale -510- gram,
- kanabis të papërpunuar me peshë -1,5- gram,
- shumat e parave prej -131675€ dhe -30- paund britanike,
- një pistoletë me karikator me pesëmbëdhjetë (15) fishekë. ,
- 37 fishekë 9 mm dhe -3- fishekë 7,65 mm,
- peshore,
- 2 motoçikleta,
- 17 pajisje celulare,
- kartë memorie (pajisje usb),
-3 pajisje elektronike për vendndodhjen gjeografike (GPS tracker),
mbyllje kontejneri vulën dhe
numrin e faqeve me shënime të shkruara me dorë.
Vihet re se ndaj drejtuesit 48-vjeçar ishte në pritje 20 vite burg dhe gjobë, pasi në vitin 2017 ai akuzohej si përgjegjës për instalimin dhe funksionimin e një laboratori për prodhimin e tabletave të drogës sintetike. , ku u gjetën dhe u konfiskuan më shumë se 634.000 tableta CAPTAGON.
Gjithashtu, 64-vjeçari kishte vuajtur dënimin me burg në SHBA. për përfshirjen e tij në një rast transferimi armësh nga Evropa.
Po vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të veprimtarisë së paligjshme të organizatës kriminale dhe çdo lidhje që mund të ketë me rrjete të tjera të ngjashme, si dhe identifikimin e anëtarëve të tjerë.
Të arrestuarit dërgohen në organin e prokurorisë kompetente.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese