Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Aktori Dimitris Kapuranis flet për racizmin: Unë jam shqiptar dhe grek

Shkruar nga Newsbomb
Aktori Dimitris Kapuranis flet për racizmin: Unë jam shqiptar dhe grek

Dimitris Kapuranis, aktori i njohur shqiptar, por që jeton dhe ushtron profesionin e tij në shtetin fqinj foli për racizmin që has në Greqi.

Në një intervistë për emisionin “Mega Mirëmëngjes” të hënën e 4 marsit, ai tha se është edhe grek edhe shqiptar, pasi njërin prind e ka shqiptar dhe tjetrin grek. Sipas tij, ky dualitet mund të jetë shumë kautik për një fëmijë.

Është një çështje transballkanike dhe problemi kryesor është se si e menaxhon një fëmijë këtë dualitet identiteti, se unë jam dy gjëra në të njëjtën kohë. Në të njëjtën kohë unë jam dy gjëra dhe ky dual mund të jetë shumë kaotik për një fëmijë, sepse ai ndihet sikur është pak kudo. Dhe nuk ka asnjë pranim shoqëror të faktit që jeni të dy bashkë, jeni diçka tjetër, jeni diçka në mes," tha aktori.

Në të njëjtën kohë, aktori shtoi: “ Në Shqipëri marr të njëjtën gjë, është ana tjetër e së njëjtës medalje. Është e njëjta gjë. Unë nuk kam përjetuar racizëm akut, por mendoj se është më shumë se ne duam që njerëzit të kuptojnë saktësisht se me kë kemi të bëjmë, për ta bërë atë specifik. Kur nuk mund ta përcaktojmë këtë, kjo shkakton dobësi në marrëdhëniet e njerëzve. Shumë shpesh ndjeja se kishte një vështirësi në komunikim, një pengesë dhe nuk e kuptoja pse po ndodhte. Unë shoh njerëz rreth meje të ndërthurur me "Unë jam nga këtu, fshati im është atje". Ky është rrethi im, ndihem sikur i përkas këtu, ka një mjedis të sigurt”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese