Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E diel, 14 Gusht, 2022
spot_img

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Ahmetaj: Është në favor të investimeve publike

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zv.kryeministri Arben Ahmetaj foli në seancën plenare sot në Kuvend për aktin normativ të materialeve të ndërtimit, duke vënë në dukje mbështetjen  që qeveria ka treguar për qyteëtarët në 3 vitet e fundit.

Lidhur me aktin normativ ai tha se qeveria kompenson kompanitë private në favor të investimeve publike, por vepron brenda mundësive të veta.  Mes të tjerash Ahmetaj thotë se nëse do të jetë e nevojshme, do të vijojnë paketën e re në vjeshtë.

albsig

Pjesë nga fjala e Ahmetajt:

Në aspektin e panoramës së mbështetjes, ftoj palët dhe qytetarët që të analizojnë veprimet e qeverisë në 3 vitet e krizës që kanë kaluar. Është marrë me qytetarët që kanë humbur shtëpitë, e paprecedentë nga ana sociale, asnjë vend se ka bërë, kanë vënë kredi. E dyta, në pandemi, u injektua një paketë për t’i ndihmuar. Çfarë ndodhi me ekonominë, 50 mijë vende pune u shpëtuan. Pastaj kategoria e dytë, qytetarët që kanë sipërmarrje të vogla që paguajnë 0 taksa. Ma gjeni precedentin në Evropë. Kjo është filozofia e mbështetjes.

Po ata që paguajnë më pak? Pjesa më e madhe nuk paguajnë asnjë taksë. Dikush nga e djathta më thoshte nuk duhet t’i taksojmë. I thoja, jo nuk duhet t’i taksojmë.

Në krizën nga lufta në Ukrainë, e gjithë bota e ka pranuar krizën e cmimeve që nga energjia deri te ushqimet dhe nuk dihet sa do vazhdojë. Çfarë bëri qeveria? Paketë injektuese për qytetarët në nevojë. Më pas vendosi të mbajë çmimet e energjisë si asgjëkundi tjetër. Ndihmë për peshkimin gjithashtu.  Qeveria ka në fokus qytetarin si konsumator dhe që ka nevojë të ndihmohet në raste krizash. Këtë ka bërë qeveria.

Ju të djathtët duhet ta vendosni. Ne jemi për të gjithë, ju 3%. Investimet publike kanë një ngërç. Çmimet janë rritur. Qeveria kompenson në favor të investimeve publike. Qeveri vepron brenda mundësive të veta, edhe kur premton subvencion. Mundësia kufizohet që nga borxhi deri tek të ardhurat. Kjo po bëjmë ne me këtë akt. Po injektojmë 5-30%. Për një deputet që kupton, ekonomia është rritur. Nga vjen kjo? Vetëm nga fryma e Zotit? Ka lidhje edhe me qeverinë. Është rekord injektimi dhe vendoseni në jeni të djathtë, gjysmë të djathtë apo gjysmë të majtë. Të vijojmë me paketë të re nëse do jetë e nevojshme në vjeshtë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img