Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Aksidenti në punë i mori jetën, nëna shqiptare apel për drejtësi në Itali nga varri i të birit: Dua të di si e humba djalin 9 vite më parë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nëntë vite pa drejtësi, nëntë vite në lot.  

albsig

Nëna e Maringlen Dodaj, të riut 25-vjeçar që humbi jetën në një aksident pune në Itali më 18 nëntor 2011, Lena Dodaj është kthyer të kërkojë drejtësi për djalin e saj.  

Me rastin e përvjetorit të vdekjes së tij, ajo u kthye për t’u lutur në varrin e Maringlenit, nga ku bëri një thirrje të re për drejtësinë italiane.

 “Unë dua të di se si dhe pse vdiq Maringleni,” tregon ajo, e cila një javë më parë paraqiti një ankesë në zyrën e prokurorit të Terni me një kërkesë të re për të rihapur hetimet të paraqitura disa herë, kundër personelit shëndetësor. 

Në aktin, së cilës i bashkangjiten dokumente të reja, gruaja pyet veten “si mund të konstatohet shkaku i aksidentit nëse nuk është kryer ekzaminimi i autopsisë” në trupin e të riut, duke supozuar vonesa në hyrjen e tij në dhomë operativ.

Në të kaluarën, megjithatë, Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm i Republikës së Perugia-s, Fausto Cardella, i ishte përgjigjur një letre nga zonja duke kujtuar dënimin në shkallën e parë të punëdhënësit të tij.

Marigleni mori plagë të rënda pas një aksidenti në punë, duke mos ia dalë mbanë t’i mbijetojë pavarësisht ndihmës së dhënë në spitalin Santa Maria në Terni.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img