Tirana
broken clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1.5kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
9 °
E martë, 31 Janar, 2023

Ahmetaj në Komisionin Hetimor: Kam qenë “gardiani” më i mirë i buxhetit, jam ministri më konservator i Financave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj, është shprehur mbrëmjen e sotme në Komisioninn Hetimor pë rinceneratorëty se ai ka qenë ministri më konservator dhe gardiani më i mirë i buxhetit.

Ai ka thënë se gjatë kohës që ka qenë ministër, borxhi i shtetit është ulur, teksa shtoi se ka iniciuar ndryshimin e ligjit në fund të vitit 2018 që të ruheshin risqet.

Ahmetaj: Meqë këtu u fol për konservatorizëm fiskal, unë jam ministri më konservator i financave. Unë kam qenë gardiani më i mirë i buxhetit.

Tabaku: Në të gjitha shkresat tuaja ju ngrini shqetësimin për qarkun Tiranë. Erdhën ndonjëherë këto miratimet e qarkut Tiranë që ju e kaluat këtë projekt?

Ahmetaj:
 Borxhi ka ardhur duke ulur, pasi këtë bën gardiani, ul borxhin. Ndaj i vë një tavan. Gardiani ka shpikur pragun bashkë me FMN. Po ta shohësh borxhin në të trija vitet, ka ardhur duke rënë. MF ka bërë detyrën e vetë, s’ka mbështetje buxhetore, ka transfertë. Mbështetje buxhetore për koncensionin e Tiranës nuk ka, por ka transfertë. Sa herë kërkon pushtetit vendor, dhe qeveria ka mundësi që ta ndihmojë, duhet ta mbështesë! Unë kam iniciuar ndryshimin e ligjit në fund të 2018 që të ruheshin risqet dhe qarku ka funksionuar si njësi vendore të pavarura. Tirana apo dhe rrethet e tjera po ashtu.

Më shumë


spot_img
spot_img