Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
36 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Agjensia ‘Reuters’: Ai që humbet më shumë nga Brexit është Turqia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Largimi i Britanisë e Madhe në BE mund të ketë ndikim në ekonominë e Europës por ai që i shikon nga afër zhvillimet, sipas Reuters, është shteti i Turqisë.

albsig

spring

Turqia është numri një në eksporte në Angli. Me shumë se 3,7 bilion dollarë qarkullojnë në Turqi nga eksportet në Britaninë e Madhe. Produkte si mishi, djathë janë produktet kryesore që eksportohen drejt Britanisë së Madhe.

Nesë Britania largohet nga BE-ja vlera e poundit rrezikon të bjerë mbi 30% dhe kjo do të thoshte njëkohësisht bjerjen e vlerave të produkteve turke. Në të njëjtën kohë Turqia ka miratuar një ligj për eksportet pa taksa në Britaninë e Madhe diçka që do duhet të ndryshojë me largimin e Britanisë e Madhe nga Europa. Sipas Reuters, dëmi në ekonominë e Turqisë do të jetë më shume se 500 milion dollarë.

57021310_625201314573821_6579090694252527616_n.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img