Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Agjencia Europiane e Barnave merr në rishikim vaksinën ruse “Sputnik V”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

af169dd5bbd6806757bf10653317a697

Komiteti i Ajencisë Evropiane të Barnave (EMA) njoftoi se ka nisur rishqyrtimin e vaksinës ruse kundër koronavirusit, Sputnik V. 

Sipas ekpertëve rishikimi i vazhdueshëm ka për qëllim të përshpejtojë procesin e miratimit të vaksinës në 27 vendet të BE-së.

“Këto studime tregojnë se Sputnik V shkakton prodhimin e antitrupave dhe qelizave imune që parandalojnë koronavirusin SARS-CoV-2 dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen e njerëzve kundër COVID-19”, theksoi EMA në një deklaratë për shtyp.

Sipas të dhënave injektimi me dy doza të sputnik V tregoi efektivitet prej afro  91% ndaj pacientëve që kishin simptoma të sëmundjes Covid-19.  Regullatorët bën të ditur se po vazhdojnë rishikimet edhe për dy vaksinat e tjera Curevac dhe Novavax.

Nderkohë javën eardhshme  ekspertët pritet të vendosin për miratimin ose jo të vaksinës së kompanisë Johnson & Vohnson.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img