Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
4.1kmh
75 %
Pre
26 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

‘Agimi i Artë’ shpallet organizatë kriminale, ‘shpërthejnë’ protestat mes mbështetësve dhe manifestuesve kundër tyre (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

66588842ec7e92f36e41376308fa264e

‘Agimi i Artë’ në Greqi është shpallur si një organizatë kriminale nga një parti politike që ishte.

Mediat greke bëjnë me dije se Gjykata  Apelit në Athinë ka dënuar 15 nga 17 anëtarët e saj për vrasjen e këngëtarit Pavlos Fyssas.

Konkretisht , Nikos Michaloliakos, Elias Kasidiaris, Giannis Lagos, George Germenis, Elias Panagiotaros dhe Nikos Papas u gjetën fajtorë për drejtimin e një organizate kriminale.

Personat në fjalë po gjykohen për drejtimin e një organizate kriminale, rrezikojnë të dënohen me 5 deri në 15 vjet burg.

Kanë arritur të shpëtojnë vetëm dy anëtarë.

Mësohet se para gjykatës kanë nisur trazirat. Bëhet me dije se ka një përplasje mes mbështetësve të ‘Agimit të Artë’ dhe manifestuesve kundër tyre, ndërsa policia ka shkuar në vendngjarje dhe po mundohet të shpërndajë turmat.

Kujtojmë që ‘Agimi i Artë’ ishte një parti e cila ka  pasur edhe vend në parlamentin grek, por që në zgjedhjet e fundit nuk arriti të marrë asnjë mandat.

Të akuzuarit për drejtim të një organizate kriminale janë:

Nikos Michaloliakos

Christos Pappas

Elias Kasidiaris

Giannis Lagos

Elias Panagiotaros

Konstantinos Barbarousis

Eleni Zaroulia        

George Germenis

Panagiotis Iliopoulos

Nikos Michos

George Germenis

Antonis Gregos

Chrysovalantis Alexopoulos

Michael Arvanitis-Avramis

Efstathios Boukouras

Polyvios Zisimopoulos

Nikos Kouzilos

Artemis Mattheopoulos

Dimitris Koukoutsis

George Patelis and

Anastasios Pant

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img