Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Agim Rada zbulon SURPRIZËN: Pas Budapestit, ja ku do të vendoset busti i Skënderbeut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ee4211719ef6a6583053c03aa34c9541

Artisti Agim Rada do të jetë skulptori që do të ripunojë bustin e Skënderbeut, vepër e të madhit Odhise Paskali, i cili do të udhëtojë drejt Budapestit, si një dhuratë që bashkia e Tiranës do t’i ofrojë Budapestit, në nderim të miqësisë së vjetër mes 2 popujve.

Rada ishte i ftuar në emisionin “KafeIN” me moderatorin Flavio Qarri ku deklaroi se, brenda marsit, kjo vepër do të jetë gati për tu zhvendosur drejt kryeqytetit hungarez.

Por gjatë intervistës, skulptori Agim Rada zbuloi dhe një projekt të tijin me të cilin po punon, një bust të Skënderbeut i cili do të jetë shumë më ndryshe nga çfarë jemi mësuar ta shohim.

“Skënderbeu im do të jetë i ulur në fron, me një qëndrim më solemn, si mbret, si prijës, ndryshe nga cfarë jemi mësuar ta shohim me gjeste luftëtarësh.

Rada tha se kjo është një porosi e disa shqiptarëve për të cilin ka vite që punon. Busti do të jetë 4-5 metra dhe do të vendoset në një nga sheshet e Parisit, në sheshin “Skënderbeg”.

LAJMI NË: http://www.intv.al/kafein-agim-rada-pas-budapestit-nje-skenderbe-mbret-do-te-vendoset-ne-pais-video-87623?fbclid=IwAR3RaTR5_dDM54exKVaQm1EO_qHMLHkpUnlY-mO6Gous209rzvSHb7LDp9M

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img