Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Enj
26 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
27 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Agim Ademi, presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës arrestohet për shpërdorim të fondeve

Lajme të ngjashëm

Policia e Kosovës e ka arrestuar kreun e Federatës së Futbollit, Agim Ademi. Mediat vendase shkruajnë se Ademi po merret në pyetje prej katër orësh dhe është arrestuar në shtëpinë e tij,  në lagjen e Muhaxherëve në Prishtinë.

Ende nuk dihen arsyet e arrestimit të Ademit, por dy-tre vitet e fundit ka pasur raportime në media se Federata e Futbollit e Kosovës ka qenë duke u hetuar nga Prokuroria, Policia e Krimeve Ekonomike dhe inteligjenca doganore për keqpërdorimin e fondeve dhe shmangie tatimore.

Ky arrestim vjen katër ditë para ndeshjes së Kombëtares së Kosovës me Izraelin në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2024”.

Agim Ademi është shpallur i pafajshëm disa ditë më parë për një aktakuzë të ngritur ndaj tij në vitin 2012, për të cilën fillimisht ishte dënuar në dy shkallë të gjyqësorit me 9 muaj burgim efektiv, por që më pas Supremja e ka çuar në rigjykim dhe në fund u shpall i pafajshëm nga Gjykata Themelore e Prishtinës.

Më shumë