Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Enj
35 °
Pre
39 °
Sht
33 °
Die
30 °
Hën
33 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

AFP: Në Shqipëri gërmohet kudo, grabitësit kërkojnë thesaret në qytetet antike dhe furnizojnë tregun e zi global

spot_img

Lajme të ngjashëm

Agjencia Franceze e Lajmeve i ka kushtuar një artikull gjuajtësve të thesareve antike në territorin e Shqipërisë.

Media franceze shkruan se në Shqipëri gërmohet kudo, pa patur frikën e autoriteteve. Ndërsa kërkuesit shpesh dëmtojnë zona të tëra çka ka shkaktuar edhe revoltë te arkeologët.

albsig

“Copa qeramike mbushin fushat e një qyteti antik në Shqipërinë juglindore, ku grabitësit kanë bastisur malësitë e zonës në kërkim të antikave për t’ua shitur trafikantëve ndërkombëtarë.

Gjuetarët e paligjshëm të thesarit operojnë pothuajse pa u ndëshkuar në vend, duke shkaktuar zemërim midis arkeologëve mbi vjedhjen e trashëgimisë kombëtare të çmuar që ushqen një treg të zi global.

Qeveria thotë se po punon për masat për të mbrojtur dhe ruajtur vendet ku grabitësit gërmojnë, por deri më tani ka pak dobi – edhe pse marrja e objekteve arkeologjike është një krim, si në shumicën e vendeve.

Tani e mbuluar me bimësi të egër, rajoni afër Korçës së sotme dikur ishte shtëpia e qytetit të Hijes së Korbit, ose “Hija e Korbit”.

Vendi, i vendosur përballë një kodre, është shkatërruar vitet e fundit nga grabitës të armatosur me lopata dhe shkopinj që kërkojnë metale dhe objekte të rralla.

“Ka njerëz nga të gjitha rajonet që gërmojnë në këto vende,” thotë Axhem Lageshtari, një banor i zonës.

“Ata gërmojnë kudo. Kërkojnë me shpresën se do të gjejnë ar, argjend apo sende të tjera me vlerë.”

“Problemi është veçanërisht shqetësues në Hijen e Korbit, një qytet i rëndësishëm arkeologjik që ende nuk është eksploruar nga arkeologët”, ankohet Rovena Kurti, shefe e departamentit të parahistorisë në Institutin e Arkeologjisë së Tiranës.

“Ata e dëmtojnë vendin dhe plaçkitin trashëgiminë”, shton Kurti.

Në verilindje të kryeqytetit Tiranë, mbetjet e një kishe të shekullit të 11-të ose të 12-të janë shpërfytyruar me vrima të hapura nga grabitësit.

Kisha e Virgjëreshës së Shenjtë duhej të mbrohej si një monument kulture, por kjo nuk i ndaloi shkelësit të plaçkisnin zonën.

“Është një luftë që Shqipëria nuk mund ta udhëheqë e vetme, përgjegjësia bie edhe mbi autoritetet e vendeve të tjera që mbyllin sytë kur këto objekte ekspozohen në muzetë e tyre”, tha arkeologu dhe historiani Neritan Ceka.

Artikulli i plotë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img