Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Aeroporti ‘Nënë Tereza’ jep njoftimin e rëndësishëm: Dokumentet që ju duhen pasagjerëve që udhëtojnë drejt Gjermanisë për të takuar bashkëshortin apo bashkëshorten

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Aeroporti “Nënë Tereza” ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë pasagjerët që udhëtojnë në Gjermani, për të vizituar bashkëshortin apo bashkëshorten, që është më leje-qëndrimi EU.

Në njoftimin zyrtar radhiten dokumentet që duhen për të udhëtuar drejt Gjermanisë. Të cilët janë:

1) Certifikatë martese me vulë apostile

2) Certifikate familjare me vulë apostile

3) Fotokopje e lejes së qëndrimit të bashkëshortit apo bashkëshortes

4) Biletat vajtje-ardhje

5) Kontrata e shtëpisë në Gjermani

6) Konfirmim me email nga policia kufitare federale gjermane (e aeroportit të mbërritjes) ose plotësimi i një formulari të posaçëm në policinë lokale nga bashkëshorti apo bashkëshortja resident.

7) Kush udhëton me fëmijë, duhet një prokurë e posaçme, e përkthyer dhe e noterizuar nga bashkëshorti apo bashkëshortja rezidente.

Njoftimi i plotë:

Në vëmendje të pasagjerëve që udhëtojnë në Gjermani, për të vizituar bashkëshortin apo bashkëshorten, që është më leje qëndrimi EU. ????

Dokumentet që kërkohen (lista ka vetëm qëllim reference dhe asistence)

1) Certifikatë martese me vulë apostile

2) Certifikate familjare me vulë apostile

3) Fotokopje e lejes së qëndrimit të bashkëshortit apo bashkëshortes

4) Biletat vajtje-ardhje

5) Kontrata e shtëpisë në Gjermani

6) Konfirmim me email nga policia kufitare federale gjermane (e aeroportit të mbërritjes) ose plotësimi i një formulari të posaçëm në policinë lokale nga bashkëshorti apo bashkëshortja resident.

7) Kush udhëton me fëmijë, duhet një prokurë e posaçme, e përkthyer dhe e noterizuar nga bashkëshorti apo bashkëshortja rezidente.

Bëjmë me dije se kjo listë është vetëm referuese, për të patur një përgjigje të përafërt për qindra pyetje në inbox. Theksojmë se ky është një informacion i mbledhur nga TIA, për t’u ardhur në ndihmë pasagjerëve dhe familjarëve dhe nuk mund të quhet dokument zyrtar.

Eshtë e rëndësishme të kuptohet që kalimi i kufirit shqiptar dhe hyrja në kufirin gjerman mbetet në diskrecionin e policisë kufitare të të dy vendeve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img