Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
4.1kmh
20 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Adoleshentja që filmoi arrestimin e George Floyd vlerësohet me çmimin Pulitzer

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Adoleshentja që regjistroi me telefon skenën e arrestimit të George Floyd në SHBA, është vlerësuar sot me çmimin Pulitzer.

Videoja, në të cilën Darnella Frazier regjistroi oficerin e të policisë, Derek Chauvin, duke ia vendosur Floydit gjurin në qafë, qarkulloi gjerësisht në mediet sociale, duke shkaktuar protesta në SHBA mbi dhunën e shkaktuar.

Bordi i Çmimit Pulitzer tha se Frazier ishte nderuar “që regjistroi me guxim vrasjen e George Floyd”.

Frazier ishte vetëm 17 vjeç kur regjistroi arrestimin e Floyd dhe videoja të cilën ajo e postoi në Facebook disa orë pasi ndodhi ngjarja, duke shkaktuar protesta të amerikanëve, të cilët kërkuan dhënien fund të dhunës policore.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img