Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
0kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Adelina Ismaili nominohet për çmimin e rëndësishëm në Zvicër

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4199c4cd05618f21a1bffbdec7e5c778

Këngëtrja e njohur Adelina Ismaili është në garë për të fituar një çmim të rëndësishëm.

 ‘Global Women Sumit’ në Bazel të Zvicrës e ka nominuar këngëtaren e mirënjohur shqiptare, për çmimin si ‘Gruaja më me influencë në Kosovë’.

Faqja zyrtare e ‘Global Women Sumit’ ka treguar për jetën dhe karrierën e këngëtares:

Adelina Ismajli filloi të këndonte në një moshë shumë të re, duke u bërë një nga këngëtarët më me influencë në Kosovë e viteve 90-të.

Ajo filloi të garonte në festivale të ndryshme të fëmijëve në territoret shqiptare, si Akordet e Kosovës, Festivali i Këngës për fëmijë në RTSH dhe shumë të tjerë.

Gjatë viteve të adoleshencës, Adelina publikoi shumë këngë që flisnin për të drejtat e fëmijëve dhe jetën e adoleshentëve.

Ajo ishte një nga këngëtarët e para në Kosovë, të cilat arritën të preknin tema që të tjerët në moshën e saj nuk mundën.

Zeshkania gjithashtu njihet edhe si seks simbol shkaku i videove të saja provokative dhe shfaqjet në stacionet televizive vendase shqiptare.

Këngët e saj që solli shumë vëmendje ishin “Amaneti”, “Qe 1 vjet e 7 ditë” dhe “Shota”.

Gjithashtu këndoi edhe shumë këngë dedikuar për viktimat e Luftës së Kosovës për shembull “Lavdi ushtarit tim” (Nderi i ushtarit tim).

Adelina u kurorëzua edhe Miss Kosova në vitin 1997 dhe aktualisht po merret me projekte të reja muzikore.

adelinaa-730x600.jpg

 

171128.jpg

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img