Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
16 °
Sht
14 °
Die
16 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Abuzuan me tenderin mbi 10 milionë lekë, Apeli lë në burg 4 punonjësit e Universitetit Bujqësor

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën e sigurisë “arrest me burg” për 4 punonjësit e Universitetit Bujqësor të Tiranës, të cilët akuzohen se kanë abuzuar me një tender me vlerë 10.5 milionë lekë.

Bëhet me dije se masa e sigurisë “arrest e burg” u la në fuqi për Ali Rashën, drejtori i formës didaktike eksperimentale në UBT, Tahir Ballgjinin, përgjegjës i sektorit të Bujqësisë, Rushit Sunën, specialist i sektorit të bujqësisë dhe Ahmet Mejdanin, magazimier në magazinën qendrore të UBT-së.

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në role të ndryshme, paracaktonin fituesin e tenderave, kryenin hyrje dhe dalje fiktive të mallrave në magazina, duke shpërdoruar detyrën.

Një nga pajisjet që është regjistruar si e blerë mbi vlerën e çmimit në treg, rezulton të jetë një blender. Kostoja normale e kësaj pajisje elektro-shtëpiake në treg do të shkonte në jo më shumë se 30.000 lek të rinj, por sipas hetimit rezulton se letrat janë “kopsitur” nga katër punonjësit e UBT-së duke e blerë për 276.000 mijë lekë të rinj.

Ndërkohë, një tjetër pajisje e blerë mbi vlerën reale të tregut është një frigorifer me ngrirje i markës “Beko”, i cili kushton 30.000 mijë lekë të rinj, mirëpo në UBT është blerë me shifrën rekord të 108.800 lekë të reja.

Më shumë