Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
100 %
1kmh
75 %
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Abuzimi i 16-vjeçares nga mësuesi dhe polici, imami: Shkak, veshja provokative

spot_img

Lajme të ngjashëm

53c2c2de3f43c03fa71bec7a7d91d109

Abuzimi i vajzës së mitur nga Drenasi ka tronditur Kosovën dhe ka shkakuar reagime pa fund.

Por, imami i një xhamie në Rahovec Bedri Bytyqi, ka fajësuar edhe vajzën e mitur e cila ka qenë viktimë e rastit të abuzimit seksual. Sipas tij, veshja provokative në shkollë e nxënëses ka nxitur mësuesin e paedukatë që ta ngacmojë.

“Faji është i gjithanshëm, sepse kur nxënësja shkon në shkollë me veshje dhe dukje provokative, kur prindërit krenohen me veshjen dhe dukjen e saj provokative, kur mësuesi i paedukatë, mezi pret t’i ngacëmoi e shfrytëzoi nxënëset e tij, e keqja është në prag”, ka thënë imami Bytyqi.

Përmes një postimi në Facebook imami ka folur edhe për rastin që ka ndodhur ditë më parë në Vushtrri, ku një qytetar ishte detyruar ta shes vicin për ta varrosur nënën. Bytyqi thotë se këtij rasti i është dhënë qëllimisht hapësirë në mediat kosvare,

“RTK i mbyll sytë përballë lloj-lloj skandali që ndodh nëpër institucionet publike shtetërorë por është syçelë dhe mezi pret që të ndodhë diçka në institucionet fetare Islame për të bërë kronikë e për të qenë lajmi kryesor, pavarësisht se RTK si televizion publik paguhet nga 95% myslimanë!U mundua të njollos petkun e Imamit por u njollos vet!”.

Reagimi i plotë i Bytyqit:

Nevoja për moral institucional apo për institucione morale!

Në Kosovën tonë të “dashur” ka vend dhe hapësirë për çdo gjë që nuk është e mirë, për çdo gjë që nuk është morale, nga ajo më e vogla deri të më e madhja, e cila është e vogël dhe e madhe nuk dua ta definoj!

Java filloi me një kronikë nga RTK-ja, e cila kronikë ishte vendosur ndër lajmet e para të edicionit informativ, për një keqkuptim që kishte ndodhur mes Këshillit të Bashkësisë Islame në Vushtrri dhe një qytetari për (mos)pagesën e antarësisë si rrjedhojë për (mos)kryerjen e ceremonisë së varrimit!

RTK i mbyll sytë përballë lloj-lloj skandali që ndodh nëpër institucionet publike shtetëore por është syçelë dhe mezi pret që të ndodhë diçka në institucionet fetare Islame për të bërë kronikë e për të qenë lajmi kryesor, pavarësisht se RTK si televizion publik paguhet nga 95% myslimanë!U mundua të njollos petkun e Imamit por u njollos vet!

Vazhdoi e dita e marte me skandalin e policit ndaj një të miture, që erdhi si pasojë e ngacmimit seksual të mësuesit ndaj nxënëses, kjo e fundit për të kërkuar ndihmë nga polici e gjeti vetën në prehrin e tij!Faji është i gjithanshëm, sepse kur nxënësja shkon në shkollë me veshje dhe dukje provokative, kur prindërit krenohen me veshjen dhe dukjen e saj provokative, kur mësuesi i paedukatë, mezi pret t’i ngacëmoi e shfrytëzoi nxënëset e tij, e keqja është në prag!

Kur ne i kemi sytë në ndihmën e policëve tanë, e ata(ai) na “ndihmojnë” duke na shantazhuar e duke shfrytëzuar rastin, s’na mbetet tjetër veçse ta marrim vet ligjin në dorë!

Rasti i radhës ishte “mirësjellja” e doktorit me një paciente!

Këto skandale që pak i dijmë e që shumë janë në realitet, na tregojnë se qëndrojmë keq si shoqëri, se duke dashur të bëhemi dikush tjetër, kemi harruar se cilët ishim, se urgjentisht kemi nevojë për moral institucional ose për institucione morale!

Duhet rritur koeficenti moral!

Bedri Bytyçi

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img