Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Abuzim me pushtetin dhe ryshfete, 15 vite burg për ish-presidentin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti i Koresë Jugore, Lee Myung-bak është dënuar për korrupsion me 15 vjet burgim.

Lee e ka marë ndëshkimin gjatë një seance në Seul të premten nën akuzat për ryshfet, përvetësim dhe abuzim me pushtetin.

Ish-presidenti nga ana tjetër ka pretenduar se akuzat e bëra janë të motivuara politikisht. Ai është bërë ish-lideri i katërt jugkorean që është burgosur, duke pasuar burgimin e paraardhësit të tij në muajin prill.

Lee Myung-bak nuk ka qenë prezent gjatë seancës gjyqësore për shkak të siç është thënë shëndetit të dobët.

 

Më shumë

spot_img