Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
18 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

Abdulrazak Gurnah nga Tanzania fiton Çmimin “Nobel” në Letërsi

Lajme të ngjashëm

Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin Nobel në letërsi për vitin 2021.

Shkrimtari u vlerësua për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve.

Akademia Suedeze zgjodhi shkrimtarin i cili lindi në ishullin Zanzibar dhe mbërriti në Angli si refugjat në fund të viteve 1960. Abdulrazak Gurnah mësoi letërsi post -koloniale dhe angleze në Universitetin e Kent, Canterbury.

Romanet e tij të famshme në gjuhën angleze përfshijnë “Parajsa”, “Pranë detit” dhe “Shkretëtira”.

Çmimi i letërsisë jepet në njohje të veprës së një autori – jo një libri të veçantë. Çmimi vlen afërsisht 1.14 milion dollarë.

Më shumë