Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
33 %
2.1kmh
0 %
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
13 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

A ka rrezik të përdoren armët bërthamore në konflikt? Ja si përgjigjet ish-komandanti Demiraj

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-komandanti i Forcave Speciale shqiptare, Dritan Demiraj nuk beson se bota do të shkojë në drejt përdorimit të armëve bërthamore, pas konfliktit Ukrainë-Rusi.

Sipas tij, përmendja e armëve bërthamore nga presidenti rus Vladimir Putin është pjesë e “luftës psikologjike”.

“Në gjykimin tim përfshirja e armëve bërthamore në këtë konflikt është pothuajse zero, është thuajse e pamundur. Pasi, përdorimi i tyre nga ana e Rusisë kundër një shteti tjetër nëse shteti është anëtar i NATO-s do të sjelli përgjigjen e duhur dhe dëmet do të jenë të jashtëzakonshme.

Është vetëm një luftë psikologjike që Putin po e bën në kontekstin e asaj që nuk po arrin objektivat strategjike në marrjen e qyteteve kryesore”, tha Demiraj në “Opinion”.

Më shumë
spot_img
spot_img