A ka pasur presion mbi Prokurorin e Përgjithshëm? Flet kryeprokurori Olsian Çela

Publikuar tek: aktualitet, më 20:02 28-09-2020 A ka pasur presion mbi Prokurorin e Përgjithshëm? Flet kryeprokurori Olsian Çela Kryeprokurori Olsian Çela

Olsian Çela u zgjodh në krye të Prokurorisë së Përgjithshme 9 muaj më parë, pak pas tërmetit të rëndë në vend që u pasua më pas nga pandemia.

Gjatë një  interviste për Euronews Albania, Çela thotë se, nuk ka qenë aspak e lehtë detyra në krye të institucionit të akuzës pasi puna e tyre u kondicionua nga tërmeti dhe pandemia.

Kryeprokurori thotë se, ka inkurajuar prokurorët që të kryejnë hetime të thelluara për të nxjerr përpara drejtësisë përgjegjësit pë viktimat e 26 nëntorit.  Çela tha se nga bisedat me prokurorët ka mësuar mangësitë në bazën ligjore të ndërtimeve.

“Hetimet kanë vijuar, një pjesë e tyre kanë përfunduar por është një numër shumë i lartë hetimesh që vijojnë kryesisht në Durrës dhe më pas mund të kalohet dhe në rekomandime për bazën ligjore”, tha ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hipokrizia e madhe e progresistëve
Ndarja nga jeta e dirigjentes Rozmari Jorganxhi, Gjergj Leka: S'të dhashë dot puthjen e fundit, u ngjite lart te babi sot në ditëlindjen e tij... »
Article Logic
Execution time: 0.011625051498413
array(1) { ["section"]=> string(86) "a-ka-pasur-presion-mbi-prokurorin-e-pergjithshem-flet-kryeprokurori-olsian-cela-222004" }