Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

A ka mbërritur varianti “Omicron” në Shqipëri? Përgjigjet Rakacolli: Nuk përjashtohet mundësia, vendet fqinje…

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli foli mbrëmjen e sotme për variantin e ri të Covid-19, i quajtur “Omicron”, i cili është shfaqur në shumë vende të botës por dhe Europë.

E pyetur nëse ka mbërritur në Shqipëri varianti “Omicron”, Rakacoll tha se ende nuk është konfirmuar prezenca e këtij mutacioni në vendin tonë, por as nuk përjashtohet mundësia, pasi ky virus është shfaqur në vendet fqinje.  

Pyetje: A ka mbërritur Omicron në Shqipëri?

Rakacolli: Këtë nuk dimë ta themi, por edhe Shqipëria duhet të jetë e përgatitur për këtë. Që kur u shpall variant i ri ne e kemi ndjekur me vëmendje situatën në Shqipëri, por nuk e përjashtoj dhe as konfirmoj këtë. Do të cojmë mostrat për sekuencim. Përderisa është një virus dhe në vendet fqinje, mund të jetë prezent dhe tek ne.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img