Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
1kmh
0 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

A i bleu maxhoranca votat për miratimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor? Përgjigjet Gjiknuri

spot_img

Lajme të ngjashëm

70e05ec11d4b6ac7e10bb0eb4fc3a1ea

Ditën e sotme në Kuvend u miratuan me 97 vota pro, ndryshimet në Kodin Zgjedhor, që kanë të bëjnë me pragun 1%, formulën e koalicioneve dhe atë të listave të kandidatëve për deputetë.

Maxhoranca u akuzua pas kësaj se ka blerë votat e deputetëve të opozitës së re në parlament. Ndërkohë, i ftuar në “Open”, Damian Gjiknuri i konsideroi akuzat “spekulime”.

“Ne nuk do prisnim pafund opozitën, Kushtetuta u ndryshua dhe duhej të reflektoheshin në Kod. Janë spekulime akuzat për blerjen e votave. Aty u arrit një marrëveshje, u bë një kompromis i madh, sikurse i përket pragut që 1% i leverdis partive të vogla dhe ju plotësua dhe një kërkesë që liderët e partive mund të kandidojnë në katër zona. Në një ligj elektoral, jo të gjitha palët marrin atë që dëshirojnë”, tha Gjiknuri.

Më shumë

spot_img