Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
1 °
E premte, 21 Janar, 2022

A është më mirë të bëni dush natën apo në mëngjes?

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është një nga ato debate që është i vjetër sa vetë koha: A është më mirë të bëni dush natën apo në mëngjes? Dhe në të gjithë shekujt që kanë kaluar që nga ajo kohë, ju mund të prisni që të ketë një përgjigje të qartë për këtë enigmë… Por është akoma e pa qartë.

Ata që preferojnë dushin gjatë natës zakonisht pretendojnë se është më mirë pwr tw mbajtur rrobat tw pastra.

Për fat të keq, ekziston ende një shans që ne të përhapim pa pastërti rreth shtratit tonë edhe pas dushit. “Njerëzit priren të djersiten natën”, shpjegoi Gary Goldenberg, një dermatolog në Nju York. “Kur zgjoheni në mëngjes, ka shumë djersë dhe baktere nga çarçafët që thjesht po qëndrojnë në lëkurën tuaj.”

Sigurisht, ekziston argumenti se larja para gjumit mund të ndihmojë potencialisht në minimizimin e nivelit të mikrobeve të natës.

Nga ana tjetër, dushi në mëngjes siguron që çdo ditë ta filloni të freskët. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të ndiheni të zgjuar dhe vigjilent. Sipas profesorit të Harvardit Shelley Carson, PhD, është veçanërisht e dobishme për ata që kanë nevojë për të rritur kreativitetin në punët e tyre çdo ditë.

Në thelb, orari juaj i dushit duket se varet nga fakti nëse keni nevojë për më shumë ndihmë për të fjetur gjatë natës apo për të rritur kreativitetin tuaj çdo ditë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img