Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

A është i rrezikshëm varianti “Omicron”? Mjeku Sallabanda: Dy herë më shumë mutacione se “Delta”

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mutacioni me i fundit i Covid 19, i quajtur “Omicron” tanimë është shumë pranë Shqipërisë për sa kohë ka mbërritur në disa shtete të Europes si Belgjikë, Holandë, Gjermani e Italinë fqinje.

“Omicron” ka alarmuar të gjithë Europën, e cila ishte në alert nga OBSH, pasi për shkak të valës së mutacionit “Delta” që nisi të përhapej me shpejtësi në vjeshtë. Profesori shqiptar në Universitetin e Komplutensës në Madrid dr.Kita Sallabanda thotë për Top Channel se “Omicron” konsiderohet i rëndësishëm pasi ka dy herë më shumë mutacione se sa “Delta”.

Shumë vende në Europë kanë bllokuar fluturimet me disa vende në Afrikë, e cila njoftoi në kohë me mutacionin e ri.

Festat e fundvitit po afrojnë dhe emigrantët që vijnë, rrisin mundësinë e ardhjes së këtij mutacioni në Shqipëri ndërkohë që pritet vendimi i radhës nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img