Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

A është e sigurt të heqësh mykun dhe të konsumosh pjesën tjetër të ushqimit?

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shumë ftuta, perime, por edhe ushqime të tjera të konservuara fillojnë të myken, e shpesh konsumatori e heq pjesën e “keqe” duke e quajtur pjesën tjetër si të shëndetshme, por sa e sigurt është një gjë e tillë.

Përgjigja e shkurtër është: më e sigurt se sa të mos e presësh fare.

Kjo varet nga llojet e mylut, ku disa prej tyre shkaktojnë çlirimin e helmeve të quajtura mykotoksin në ushqim, që me kalimin e kohës, mund t’ju përkeqësojë shëndetin. Por ushqimet me disa lloje të tjera myku janë mirë të hidhen në plehra. Megjithëse, të tjerë mund ta përdorin ushqimin e paprekur pa u ekspozuar ndaj rreziqeve shëndetësore. Kjo në rastin kur ushqimi është i shtrenjtë dhe cilësor.

Më shumë
spot_img
spot_img