Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

A duhet lënë telefoni në karikim pasi arrin 100%? Mësoni si të ruani jetëgjatësinë e baterisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Thuajse të gjithë keni dëgjuar se ta lësh telefonin në karikim për një kohë të gjatë pasi arrin 100% e dëmton baterinë.

Por a është plotësisht e vërtetë?

Telefonat e kuptojnë kur bateria arrin në 100%, pra nuk mund të karikohen më tepër. Ajo që shkakton probleme me baterinë është përdorimi konstant dhe vjetërsia e pajisjes.

Megjithatë bateria pëson dëmtime nëse lihet në karrikim pasi arrin 100%. Kjo për shkak se reaksionet shkaktojnë degradimin e elektroliteve dhe shpesh telefoni e ka vështirë të tregojë sa është përqindja e saktë e baterisë duke u fikur shpesh edhe atëherë kur mendoni se ka mbetur ende karikim.

Nëse e përdorni sistematikisht telefonin, ta lini në karikim pasi arrin 100% nuk është problem.

Por nëse doni të ruani baterinë për një kohë të gjatë atëherë sigurohuni që ta mbani të karikuar midis 30% dhe 80%. E njëjta gjë vlen edhe për pajisje të tjera si laptop.

Më shumë

spot_img