Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

A do ta njohë Spanja Kosovën? Përgjigjet kryeministri spanjoll: Është…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri spanjoll, Pedro Sánche ndodhet në Tiranë, ku po mban një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama.

Ai është pyetur nga gazetarja nëse Spanja do ta njohë paravërsinë e Kosovës, teksa ai u shpreh se qeveria spanjolle nuk e njeh Kosovën pasi e konsiderojnë se është shkelur e drejta Ndërkombëtare.

“Unë mendoj që miqtë e mirë siç është Shqipëria dhe Spanja mund të kenë dhe ndyshime e veta. Ne mendojmë që një deklaratë e njëanshmë, ky është mendimi i qeverisë sanjolle. Ne mendojmë që është shkelur e drejta ndërkombëtare, prandaj nuk mund të jemi në favor të këtij pranimi, këtë e themi me gjithë respektin që kemi për shqiptarët.Por ne e përkrahim punën për bashkëbisedim dhe rrugën e tyre për në BE” tha Sánche.

 

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img