Tirana
light rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
30 °
Die
28 °
Hën
30 °
Mar
32 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

A do ta njihnit Kosovën nëse ju thonë se nga nesër hyni në BE? Vuçiç jep përgjigjen

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka folur në lidhje me dialogun me Kosovën në televizionin “Face Tv”.

Gazetari e ka pyetur Vuçiçin se a do ta njihte Kosovës nëse do t’i thuhej se “nga nesër Serbia do të bëhet anëtare BE-së”.

albsig

Presidenti serb është përgjigjur duke thënë “ne meritojmë të jemi pjesë e BE-së, por kjo nuk do të thotë që unë kam të drejtë ta copëtoj vendin tim”.

“Ata nuk mund ta thonë këtë për shkak të rrethanave të tyre. Unë do të thoja: “Po, ne meritojmë të jemi pjesë e BE-së, por kjo nuk do të thotë që unë kam të drejtë ta copëtoj vendin tim në asnjë mënyrë”.

Unë e respektoj Kushtetutën e Serbisë. Unë jam gati të diskutoj të gjitha kompromiset e mundshme dhe të mos e lëmë një konflikt të ngrirë për brezat e ardhshëm. Nuk mund të flas për zgjidhjen ideale sepse do të zbuloja disa nga hartat tona para dialogut”, shpjegoi Vuçiç.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img