Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

A do ketë rinumërim për LSI që humbi dy mandate për pak vota? Flet Celibashi: Mund të bëhet vetëm bazuar në fakte dhe prova

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se çdo subjekt politik mund të kërkojë rinumërim të votave, në një KZAZ, por edhe në të gjithë qarkun, nëse ankimimin e ka të bazuar në fakte dhe prova.

I pyetur se a mund të kërkojë LSI rinumërim, pasi ka humbur dy mandate me diferencë të vogël votash në Durrës dhe Berat, Celibashi u shpreh:

albsig

“Paraprakisht të gjitha subjektet janë në të drejtën e tyre që çdo ankesë që mund të kenë për numërimin ta paraqesin. Por kodi zgjedhor ka parashikuar që mund të happen kutitë e votimit për të bërë verifikimin në atë çka në kuti dhe çfarë është raportuar. Kjo mund të bëhet edhe në të gjithë qarkun, kuptohet bazuar në fakte dhe prova. Nuk mund të themi shiko, kjo është e mbyllur”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img