Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

A do hapen negociatat? Rama: Këtë gjë dua të di edhe unë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas vizitës në Gjermani, besimi te hapja e negociatave për anëtarësim në BE nuk duket të më i njëjtë te kryeministri Edi Rama.

albsig

Këtë e ka shprehur përmes përgjigjes direkte që kreu i qeverisë i dha gazetares Ilva Tare, nëse do të hapen apo jo negociatat.

“Këtë gjë dua të di edhe unë”, u shpreh Rama, duke përmendur më pas edhe disa shtete skeptike ku ka “dinamika dhe fryma të ndryshme”.

Deklarata në Ora News:

Këtë gjë dua të di dhe unë, ashtu sikundër të tjerët. Ne detyrat i kryem në këtë fazë dhe topi është ende në fushën e politikës pasi janë vendet anëtarë që duhet të na mbështesin. Por duhet të kemi parasysh që në vende të ndryshme anëtare ka dinamika të ndryshme, fryma të ndryshme.

Tare: Po qeveria ka diçka në dorë?

Ne kemi në dorë të trokasim në çdo derë ku është e nevojshme për të hyrë për të dhënë shpjegimet tona lidhur me meritën, mbi të cilën ne kemi marrë edhe rekomandimin. Ka një moment spekullimi pasi këtu nuk bëhet fjalë se Shqipëria kërkon të anëtarësohet sot.

Ka disa vende që kanë debat. Në Gjermani ka një debat, është një vend ku procedura kalon nga parlamenti. Nuk është ky rasti për Francën, edhe në Francë ka një lloj tensioni të brendshëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img